Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger nejspíš změní barvy

Česko

Z italského Liquigasu do kazašské Astany? - Nejlepší český cyklista dnes podepíše novou smlouvu

Do tradiční letní cyklistické hry Škatule, škatule, hejbejte se podal letos přihlášku i Roman Kreuziger. Zdá se totiž nezvratné, že po Tour de France opustí italskou stáj Liquigas. Upsat by se měl nejspíš Astaně, a to již dnes.

PRAHA Kazašská Astana, v jejíchž barvách nedávno oslavil další triumf na Tour de France Španěl Alberto Contador, na Romana Kreuzigra líčila oka již na jaře.

Nejlepší český cyklista její zájem v médiích zprvu spíše odpinkával. Naznačoval ale zároveň, že jednání o nové smlouvě v Liquigasu může vyznít všelijak. „Teď vládne jakýsi klid před bouří,“ napověděl ještě před Tour, že se neupíše jen tak automaticky.

Ještě v průběhu letošní Tour však Kreuziger změnu dresu víceméně odmítal: „Tyhle úvahy považuju za bláboly. Liquigas má na mě opci, kterou má možnost uplatnit. Cyklistika není fotbal, takže tahle opce je platná.“

Jenže v závěru minulého týdne už devátý muž z nedávné Tour odchod z italské stáje připouštěl.

„Mohu potvrdit, že Astana oslovila mého manažera,“ napsal na svých webových stránkách. „Změně bych se nebránil, přece jen je po letech potřeba zase skočit mezi nové lidi a najít jinou motivaci,“ vysvětloval změnu kurzu.

Pavel Padrnos, jenž se zúčastnil osmi ročníků Tour, si také myslí, že změna cyklistu vytrhne ze stereotypu. „Jiné prostředí mu nabídne nový impulz a motivaci,“ předpokládá. „Roman ale hlavně potřebuje najít tým, v němž si vybere lidi, o nichž bude přesvědčený, že pro něj udělají maximum. A jestli se mluví o Astaně, nevidím v tom problém. Její šéf Vinokurov je vyzrálý závodník a spíše než na Tour se asi soustředí na jarní klasické závody.“

Právě Alexandr Vinokurov, jeden z lídrů a šéf stáje v jedné osobě, zájem o Kreuzigra nepopírá: „Po odchodu Alberta Contadora do Saxo Banku uvažujeme o Denisi Meňšovovi a skutečně také o Romanu Kreuzigrovi.“ A navíc nevyloučil ani příchod bratří Schleckových... Ti ale chtějí založit v Lucembursku vlastní stáj, takže by Kreuzigrovi konkurovat neměli.

Astana se stínem minulosti Je ale třeba také vidět, že Astana má v profesionálním pelotonu zvláštní postavení. Podporuje ji jednak netradičně i stát a v letech minulých čelila četným dopingovým skandálům. Nevyhnuly se ostatně ani Vinokurovovi. Poté, co se v roce 2007 prokázal jeho krevní doping, Astana svůj tým z Tour de France dokonce stáhla. V barvách stáje jezdil i Lance Armstrong, jenž již dlouhé roky čelí četným obviněním z používání nedovolených látek.

I bývalý vynikající cyklista Lubor Tesař ví, že o Astaně se vykládá leccos. „Perspektiva tohoto týmu může vyvolávat otázky,“ říká. „Velice snadno se může stát, že opět kamsi sklouzne, jako před léty, když nesměla na Tour startovat...“

***

ROŠÁDY V PELOTONU

Nejlepší cyklisté současnosti mění působiště. Stříbrného z Tour de France (TdF) Andyho Schlecka nahradí zlatý Alberto Contador. Astana tím ztratila jasného lídra.

Mluví se Romanu Kreuzigerovi a Rusu Denisi Meňšovovi. Andy Schleck (Lucembursko) umístění v letošní TdF: 2. místo dosavadní tým: Saxo Bank tým pro příští rok: ??

Andy Scleck i s bratrem Fränkem odchází ze Saxo Banku a postaví si vlastní tým v Lucembursku. Jméno neprozradil.

Alberto Contador

(Španělsko) umístění v letošní TdF: 1.

dosavadní tým: Astana tým pro příští rok: Saxo Bank Nejlepší cyklista současnosti nahradí v Saxo Banku svého velkého rivala Andyho Schlecka. Astana hledá náhradu.

Samuel Sanchez (Španělsko) umístění v letošní TdF: 4.

dosavadní tým: Euskaltel tým pro příští rok: ??

Spekuluje se o tom, že by Euskaltel mohl přijít o ProTour licenci.

Denis Meňšov (Rusko) umístění v letošní TdF: 3.

dosavadní tým: Rabobank tým pro příští rok: ??

O třetího muže letošní Tour má prý také zájem Astana.

Roman Kreuziger (Česko) umístění na TdF: 9.

současný tým: Liquigas tým pro příští sezonu: ??

Liquigas má na českou jedničku opční právo. Kreuziger ale změnu působiště nevyloučil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!