Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger ztratil dvě minuty

Česko

Boj o žlutý trikot na Tour de France zůstává otevřený. Schleck drží i v Pyrenejích půlminutový náskok

AX 3 DOMAINES / PRAHA Strastiplný boj českého cyklisty Romana Kreuzigra o umístění v nejlepší desítce letošního ročníku Tour de France pokračuje.

Včerejší první velký test na pyrenejských vrcholcích totiž nedopadl podle jeho představ. Jeden z lídrů italské stáje Liquigas nezachytil sedm kilometrů před cílem tempo hlavních favoritů. Na vítěze 14. etapy Christopha Riblona ztratil více než tři minuty a v průběžném pořadí propadl na dvanácté místo.

Francouzský hrdina ujel ve skupince uprchlíků už na třicátém kilometru. Jako jediný ale dokázal udržet tempo až do závěrečného stoupání a připsat si největší triumf dosavadní kariéry. Až téměř minutu po něm se na cílové čáře objevili první z favoritů – průběžně čtvrtý Rus Menšov a třetí Španěl Samuel Sánchez. Oba totiž využili taktických šachů lídrů závodů Andyho Schlecka a Alberta Contadora.

Kreuzigrovi chyběly síly Ti se v závěrečném stoupání soustředili pouze sami na sebe a v boji nervů žádný z nich nedokázal protivníkovi ujet. Výsledkem bylo minutové manko na Riblona, ale zároveň pohodlný náskok před ostatními pronásledovateli.

Ještě déle vyhlíželi svého oblíbence čeští fanoušci. Kreuziger také ihned po závodě přiznal, že mu první těžká etapa v Pyrenejích vůbec nesedla.

„Na začátku nechali někoho odjet a já jsem tam měl problémy chytit rytmus, který nastavili,“ řekl v cíli Radiožurnálu zklamaný jezdec Liquigasu. „Pak už jsem si jel nahoru svým tempem, protože jsem cítil, že mi trochu chyběla síla. Neměl jsem na to jim odpovídat na nástupy.“

Na úplně nejlepší tentokráte nestačil ani hrdina posledních dvou etap, kazašský dopingový hříšník nedávné minulosti Alexander Vinokurov. Ten si v sobotu dojel pro první etapové vítězství od skandálního nálezu zakázaných látek v roce 2007. Přesto mu mnoho z cyklistů vítězný návrat přálo.

„Vinovi gratuluji. Zasloužil si to, měl vyhrát už včera. Je to bojovník a opravdu mu tu vyhranou etapu přeju,“ řekl například Kreuziger. To ale ještě nemohl vědět, že ho Kazachovo zlepšení po víkendu odsune z elitní desítky.

Armstrong opět padal Ještě daleko méně důvodů k radosti má ale sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong. Jeden z favoritů celého seriálu v sobotu upadl dokonce ještě před etapou a těžká stoupání protrpěl z poraněným loktem. Dvacet minut ztráty, které nasbíral během víkendu, podtrhují nejčernější týdny na „Staré dámě“. Očekávaný lídr stáje Radioshack po včerejší etapě ztrácí na Schlecka čtyřicet minut a před sebou má dokonce hned čtveřici kolegů z týmu, jehož čest zachraňuje průběžně sedmý krajan Levi Leipheimer. Také proto Radioshack přišel o první pozici v hodnocení stájí.

Nic lehkého na cyklisty nečeká ani dnes. Program Tour účastníky přivede na vrchol Port de Bales, který je zhruba dvacet kilometrů před cílovou čarou. O vítězi celé Tour ale možná rozhodne až individuální časovka, která je na programu v sobotu.

***

KREUZIgER v. FAvORITé v HORáCH

7. etapa: Tournus - Station des Rousses Ujel Francouz chavanel. Kreuziger dojel na 21. místě v poli favoritů. ztráta na contadora - 0 ztráta na Schlecka - 0 8. etapa: Station des Rousses - morzine-avoriaz Kreuziger čtvrtým místem zaznamenal nejlepší umístění v etapě na Tour v kariéře. ztráta na contadora - 0 ztráta na Schlecka - 10 vteřin 9. etpa: morzine-avoriaz - Saint-Jean-de-maurienne V Královské alpské etapě Kreuziger bohužel na nejlepší výrazně ztratil ztráta na contadora - 3:46 minuty ztráta na Schlecka - 3:46 minuty 10. etapa: chambéry - Gap Peloton nechal ujet čtyři uprchlíky, kteří neměli šanci v celkovém pořadí. Favorité dojeli pohromadě. ztráta na contadora - 0 ztráta na Schlecka - 0 12. etapa: bourg-de-Péage - mende Na pásce porazil Rodríguez Oliver krajana contadora. Kreuziger se vrátil do elitní desítky. ztráta na contadora - 15 vteřin ztráta na Schlecka - 5 vteřin 14. etapa: Revel - ax 3 Domaines Kreuziger opět vypadl z elitní desítky. Na nejlepší duo ztratil dvě minuty ztráta na contadora - 1:55 minuty ztráta na Schlecka - 1:55 minuty

Autor: