Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Kreuzigrův kolega dopoval

Letošní ročník slavné Tour de France zasáhl první dopingový případ, provinil se Španěl Manuel Beltrán

AURILLAC, Francie Letošní ročník slavné Tour de France zasáhl první dopingový případ. Podle organizátorů závodu měl po první etapě pozitivní test Španěl Manuel Beltrán. Sedmatřicetiletý spolujezdec Romana Kreuzigra ze stáje Liquigas neprošel testem na krevní doping EPO.

Podle agentury Reuters kontaktovalo vedení organizátorů ASO stáj Liquigas s informací o výsledku testu jejich jezdce. Pokud bude pozitivní i B-vzorek, hrozí Beltránovi dvouletý zákaz startů.

Včera ve večerních hodinách odvezla francouzská policie Beltrána k výslechu a bude jej držet ve vyšetřovací vazbě. Mezitím začala s prohlídkou hotelových pokojů italské stáje. Manažer Liquigasu Roberto Amadio již organizátorům potvrdil, že Beltrán ze závodu odstoupí. V průběžném pořadí mu po sedmé etapě patřilo 26. místo se ztrátou tří minut a 20 vteřin na vedoucího Kima Kirchena. Zbytek týmu včetně Kreuzigra ale bude v soutěži pokračovat. Cyklistický veterán byl v podezření z dopingu již několikrát. Podle zpětného prověřování vzorků měl užívat EPO již v roce 1999, stejně jako jeho pozdější týmový kolega z Discovery Channel a sedminásobný vítěz Lance Armstrong. Právě díky angažmá v americkém týmu má na svém kontě tři etapová prvenství, všechna z časovek družstev.

Dopingové skandály stíhají nejprestižnější cyklistický závod již řadu let. V minulém ročníku měli pozitivní test na EPO Alexander Vinokurov z Astany a Cristian Moreni z Cofidisu. Závodníci byli vyloučeni a obě stáje následně ze závodu odstoupily. Velkou kauzu měl na svědomí také průběžný lídr Michael Rasmussen, v jehož moči byly nalezeny stopy Dynepa, vylepšeného krevního dopingu.

Sedmou etapu vyhrál Sanchez Český cyklista Roman Kreuziger se po čtvrtečním šestém místě neztratil ani ve včerejší sedmé etapě Tour de France, když dojel ve skupině největších favoritů na 21. místě. Z prvenství se radoval Španěl Luis León Sanchez ze stáje Caisse d'Epargne. Žlutý trikot udržel Lucemburčan Kim Kirchen, Kreuziger je nyní dvacátý.

Sedmý díl slavného závodu z Brioude do Aurillaku přichystal opět na cyklisty dvě horské prémie druhé kategorie, dojezd etapy byl ale tentokrát rovinatý.

Hlavní skupina zhruba 25 favoritů včetně Kreuzigra se odtrhla od zbytku pelotonu a do cíle si dovezla několik desítek sekund k dobru. Ještě před nimi však o svou chvíli slávy úspěšně bojoval Sanchez, jenž po sólovém úniku udržel šestisekundový náskok. spo, čtk Výsledky sedmé etapy: 1. L. Sanchez (Šp.) 3:52:53, 2. Schumacher (Něm.), 3. Pozzato (It.), 4. Kirchen (Luc.), 5. Valverde, 6. Pereiro, 7. S. Sanchez, 8. Jufre (všichni Šp.), 9. Vandevelde (USA), ...21. KREUZIGER všichni -6.

Průběžné pořadí:1. Kirchen 28:23:40, 2. Evans (Austr.) -6, 3. Schumacher -16, 4. Vandevelde -44, 5. Meňšov (Rus.) -1:03, 6. Valverde -1:12, 7. Millar (Brit.) -1:14, 8. Devolder (Belg.), 9. Pereiro, ...20. KREUZIGER -2:20.