Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křičela jsem na Klause fuj, přiznala studentská vůdkyně Pajerová

Česko

  21:36
PRAHA - Prezident Václav Klaus v sobotu na slavnostním koncertu v Pražské křižovatce vysoce ocenil roli, kterou sehrál jeho předchůdce Václav Havel v listopadu 1989. Ještě dříve, než mohl vyslovit směrem k Havlovi chválu, musel si Klaus vyslechnout z publika několik výkřiků o tom, že na pódium nepatří. K jednomu z nich se přiznala bývalá studentská vůdkyně z listopadové revoluce Monika Pajerová.

Monika Pajerová, jedna z významných tváří revolučního listopadu 1989. foto: Lidové noviny

Na slavnostním koncertě vzdala Havlovi hold - ať už přímo, nebo na dálku - řada dalších světových osobností: od Micka Jaggera z Rolling Stones, až po prezidenta USA Baracka Obamu. Prvním řečníkem po Havlově úvodním slovu byl však prezident Klaus. Toho publikum, které tvořili Havlovi příznivci, nepřijalo zrovna vřele. Předtím, než současný prezident stačil Havlovi poděkovat a ocenit jeho roli v roce 1989, si od některých diváků vyslechl hlasité "fuj" nebo "hanba".

Prezident Klaus na Havlově oslavě výročí 17. listopadu

Jednou z těch, kteří dali svoji nelibost najevo, byla Monika Pajerová, studentská vůdkyně z roku 1989 a sestra zelené poslankyně Kateřiny Jacques. "Já jsem volala fuj. Někteří se ke mně přidali," uvedla. Klaus na koncertě prý neměl být, protože "otevřel dveře lidem, kteří rozkradli zemi".

Klause přitom přivítal na pódiu v Pražské křižovatce hned v úvodu koncertu sám Havel. "Promluví prezident republiky," oznámil. V zápětí se ozvaly fanfáry a objevil se Klaus. S velkým nadšením se ale u publika nesetkal. V sále naopak zavládlo trapné ticho a asi ze dvou nebo tří míst se dokonce ozvaly výkřiky nesouhlasu.

Jan Ruml, jeden z mluvčích Charty 77 a polistopadový politik dokonce kvůli Klausovi na akci nešel. "Věděl jsem, že tam přijde Václav Klaus. A já si ho natolik nevážím, ačkoliv je prezidentem, a natolik ho nespojuji se 17. listopadem, že mě to až uráží, že je zvaný na takovéhle akce. Proto jsem tam nešel," řekl Ruml.

Další informace o oslavách výročí 17. listopadu čtěte v pondělním vydání deníku

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!