Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kriminalisté kvůli firmě chodili měsíce bez odznaků. Dostala za to pokutu 415 tisíc

Starý a nový odznak Kriminální policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starý a nový odznak Kriminální policie | foto: policie.cz

PRAHA Za devítiměsíčním čekáním na odznaky pro kriminalisty udělalo policejní prezidium definitivní tečku. Firma Tyssa Technology, která nestihla řadu termínů a v jednom případě se várka placek musela reklamovat, zaplatí sankci 415 256 korun. To je téměř sedmina z celkové částky zakázky.

Kde jsou naše odznaky? To byla otázka, na níž se kriminalisté ptali přes devět měsíců. Za chybějící placky se dokonce omlouval tehdejší náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. „Je to nepříjemná záležitost a pro mě i dost citlivá. Stejně tak pro všechny z kriminálky,“ řekl v lednu.

Na konci srpna firma Tyssa Technology, která zakázku za 3 223 140 korun vyhrála, konečně splnila své závazky a všech 12 tisíc placek dodala. Kvůli zpoždění jim ale Policejní prezidium vyměřilo velké penále, které tvoří téměř jednu sedminu z ceny zakázky. Společnost musí zaplatit 415 256,59 korun.

Podle Davida Václava Pítra, člena dozorčí rady Tyssa Technology, takové penále firmě vaz nesrazí. „Firma dodává výrobky celé řadě zákazníků, včetně zahraničních. Policejní prezidium je pouze jeden z mnoha zákazníků, firma tedy nebude mít problém zaplatit penále ze zdrojů jak z této konkrétní zakázky, tak i z jiných zakázek,“ odepsal na dotaz.

Server Lidovky.cz rozhodnutí o sankci získal až s odovláním na zákon o svobodném přístupu k informacím, policie jej zprvu nechtěla zveřejnit. „Konzultovali jsme celou věc s naším právním oddělením a nebylo by vhodné konkrétní částku sdělovat z naší strany. Prosím, informujte se u dané firmy, zda výši vypočtené sankce chce sama sdělovat,“ vysvětlovala zdrženlivost policie Ivana Nguyenová z tiskového oddělení policejního prezidia.

Technologické problémy

Za problémovou zakázku mohly údajně technologické problémy. Dodavatel měl totiž potíže se zajištěním vhodného materiálu a zpozdila se i dodávka výrobního zařízení a softwaru, které nepocházely ze zemí Evropské unie. Zařízení mělo nanést stejnoměrnou vrstvu barvy tak, aby reliéf odznaku prosvítal vrstvou pryskyřice.

„V době vyhlášení výběrového řízení na tuto zakázku nedisponovala potřebnou technologií žádná firma v Česku. Zavedení technologie do výroby se však ukázalo náročnější, než jsme původně předpokládali, ale to se ve výrobě běžně stává,“ argumentuje Pítra.

Během distribuce odznaků se navíc ukázalo, že některé dodané odznaky nebyly kvalitní. První várku z dubna tak musela policie reklamovat. „Celkový počet dodaných odznaků je dvanáct tisíc kusů, z toho dodatečně reklamovaných odznaků je 36 kusů,“ sdělila v září Nguyenová.

Zakázku z odznaky kritizoval poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) z poslaneckého...

Zakázku z odznaky kritizoval poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) z poslaneckého policejního výboru.

Návod k použití odznaků.

Kontroverzní návod k použití odznaků.

Na internet také unikl návod k použití placek, kde je uváděno, že skladovací teplota pro odznak je mezi sedmi a dvaceti pěti stupni Celsia. Zakázku později kritizoval také Zdeněk Ondráček (KSČM) z poslaneckého policejního výboru a došlo i na interpelaci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

„Ve Sněmovně jsem pak hovořil o ‚kvalitě‘ odznaků, které se mezi kriminalisty již nazývají čokoládové, a to pro teploty jejich uskladňování od +7 do + 25° C. Podotýkám, že cena jednoho je cca 325,- Kč. No nekupte to,“ napsal Ondráček na sociální síť Facebook.

Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) šlo o selhání ministerstva vnitra. „Ministr Chovanec vše svádí na dodavatelskou firmu, ale jsem přesvědčena, že odpovědnost přeci musí nést i zadavatel, když není schopen vymoci si podmínky smlouvy a jen pasivně čeká,“ kritizovala na interpelaci poslankyně.

Policii to neparalyzovalo

Kriminalisty však absence odznaků při práci neparalyzovala. „Každý se do té doby (než odznak dostane) bude prokazovat služebním odznakem Policie České republiky. Skutečnost, že nemá odznak kriminalisty, nemá žádný vliv na plnění úkolů,“ upozornil mluvčí policejního prezidia David Schön. Služební odznak Policie ČR totiž „fasuje“ každý policista.

Důležitá data:

Policie na první várku kvalitních odznaků musela čekat o 148 dní déle, než plánovala.

 • 24. 2. 2015
  Byl schválený nový odznak kriminalistů
 • 2. 9. 2015
  Schválena smluvní smlouva s dodavatelem Tyssa Technology
 • 25. 11. 2015
  Firma Tyssa Technology sděluje, že nestihne dodávky dodat do slíbeného data 30. 11. 2015.
 • 30. 11. 2015
  Datum kdy měly být odznaky dodány podle smlouvy
 • Nový termín dodání - konec prosince 2015
 • 7. 1. 2016 firma Tyssa oznamuje, že 8 tisíc odznakůdodá do 31. 1. 2016
 • 15. 1. 2016 dodavatel oznamuje, že všechny odznakydodá průběžně do 29. 2. 2016
 • Na začátku února se server Lidovky.cz dozvídá, že byltermín dodání přesunut na březen
 • Na přelomu března a dubna firma dodává první várku odznaků. Jsou nekvalitní a policie je reklamuje. Reklamace se má vyřídit do 30 dní.
 • 26. 4. 2016- dorazila první várka reklamovaných odznaků. Podle policie je vše už v pořádku
 • Termín konečného dodání - červenec 2016
 • Termín přesunut na 31. srpna.
 • 5. října 2016 - firma ještě sankce nezaplatila
Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Uplnej Vypatlanec kamos ci znamej si myslel, ze mu to projde 18:26 10.10.2016