Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kriminalisté našli u čtyř mužů sto kilo výbušnin. Zmizely z pardubické Explosie

Výbušniny, které policisté zajistili při domovních prohlídkách u čtyř mužů na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbušniny, které policisté zajistili při domovních prohlídkách u čtyř mužů na... | foto: Policie ČR

PARDUBICE/PRAHA Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, látky pro výrobu výbušnin, další chemikálie včetně prudkých jedů a několik zbraní.

Kvůli nedovolenému ozbrojování stíhají čtyři muže, z toho dva jsou ve vazbě. Někteří z nich pracovali v pardubické Explosii, která vyrábí trhaviny. Obviněným hrozí až osm let vězení, informoval ve středu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Policisté 30. září při akci s krycím názvem CASTOR zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, 50 kilogramů látky pro výrobu výbušnin, dalších minimálně 50 kilogramů jiných chemikálií včetně prudkých jedů, osm nelegálně držených střelných zbraní, větší množství munice i několik ručních granátů.

S tak velkým množstvím nebezpečných látek zabavených při domovních prohlídkách se často nesetkávají ani zkušení detektivové. „V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor bylo zajištěno tak velké množství výbušnin, že lze hovořit o jednom z historicky největších nálezů nelegálně držených výbušnin,“ uvedl Hanták.

Masivní bezpečnostní opatření

Policisté se případem začali zabývat počátkem letošního roku, kdy získali z kriminálního prostředí informace o nabídce prodeje většího množství výbušnin. Policisté posléze zjistili, že výbušniny pocházejí z továrny Explosia, kde pracovali dva podezřelí muži. Koncem září pak kriminalisté v rámci akce CASTOR zasáhli současně na třech místech republiky. „Z rutinní záležitosti se stala událost, která si na několika místech vyžádala přijetí masivních bezpečnostních opatření spojených s uzávěrami prostoru, evakuací obyvatel a nasazením dalších složek IZS včetně orgánů krizového řízení Pardubického kraje,“ komentoval zásah mluvčí ÚOOZ.

Společně s detektivy ÚOOZ se zásahu zúčastnili i pyrotechnici, psovodi se psy specializujícími se na vyhledávání výbušnin a policisté z příslušných krajů. Kvůli nálezu prudkých jedů a vysoce toxických látek musela policie při jejich odvozu a likvidaci využít služeb Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Obvinění muži jsou ve věku 26 až 73 let. Podle dřívějších informací se u jednoho z nich, který pracoval v Explosii, našly ve Valech u Přelouče desítky kilogramů výbušnin. Kvůli převozu zajištěných výbušnin speciální vlečkou musel být v okolí obce přerušen provoz na železnici. Pyrotechnická služba totiž vyloučila možnost převozu standardním způsobem.

Kromě výbušnin zajistili kriminalisté u zatčených i rozbušky či zbraně.
Zajištěné výbušniny.

Společnost Explosia se k nálezům výbušnin nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s informacemi od policie. Podle výrobního ředitele Pavla Diviše je výrobní areál zajištěn fyzickou a elektronickou ostrahou odpovídající bezpečnostním standardům. „Za tři roky, co v Explosii pracuji, jsem se nesetkal s žádným pokusem o vynášení výbušnin,“ řekl.

Vyšetřování případu pokračuje a detektivové podle Hantáka nevylučují, že trestní stíhání se může rozšířit o další trestné činy. Konečný nemusí být ani počet obviněných.

Policisté během vyšetřování zjistili, že výbušniny, které měli podezřelí nabízet k prodeji, jsou plně funkční. Jednalo se o různé druhy plastických výbušnin včetně semtexu nebo výbušniny na bázi trinitrotoluenu. Společně s výbušninami měli obvinění muži nabízet k prodeji i rozbušky. „Podezřelí tedy měli nabízet k prodeji vše potřebné k vytvoření plně funkčního nástražně-výbušného systému, a to v množství, které i pro zkušené policisty UOOZ bylo překvapivé,“ uvedl Hanták.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...