Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Detektivové obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie

Obžalovaní v korupční kauze na Olomoucku (zleva): podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. foto: Lidovky.cz

PRAHA - Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.
  9:34aktualizováno  14:13

V centru korupční kauzy stojí Kyselý a Kadlec. Řešili akvapark, vyšetřování i magistrát

„Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení,“ řekl mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Protimafiánský útvar (ÚOOZ) pracoval na případu přes rok. „Do hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření,“ popsal Hanták.

OPERACE VIDKUN NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Na tři z obviněných - Kadlece, Petrůje a Kyselého - byl podán návrh na vazbu.

Odpoledne podle informací serveru Lidovky.cz soud návrhu vyhověl a do vazby poslal všechny tři.

Naopak na svobodě bude stíhaný hejtman Rozbořil. „Vyšetřovatelé nežádali, aby byl stíhaný ve vazbě,“ řekl jeho advokát Petr Konečný. Hejtman Rozbořil provinění odmítá a odstoupit nehodlá. „Cítím se nevinen. Žádný úplatek jsem rozhodně nedal,“ prohlásil na tiskové konferenci hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD). Vše probere s premiérem Bohuslavem Sobotkou a členy ČSSD. „Pokud strana rozhodne, odejdu,“ podotkl Rozbořil.

Podle Hantáka v případě prokázání viny v rozsahu obvinění hrozí obviněným tresty od 1 do 10 let. Podle informací serveru Lidovky.cz už skončil ve vazbě Radek Petrůj a Ivan Kyselý. O Karlu Kadlecovi se nyní rozhoduje.

Advokát: Na nesprávném místě

Advokát Konečný v rozhovoru pro ČT řekl, že hejtman Rozbořil byl v nesprávné době na nesprávném místě. „Podrobnosti k tomu nemohu říkat. Policie na případ uvalila embargo,“ sdělil. Rozbořil prý obvinění odmítá.

V úterý začala rozsáhlá razie, která mířila především do nejvyšších pater Olomouckého kraje. Zasáhla i vysoká patra policie a v síti vyšetřovatelů skončil i exministr vnitra Ivan Langer (ODS). Toho policie po podání vysvětlení a celodenní domovní prohlídce ještě v úterý propustila.

Jiří Rozbořil (vpravo) s Milošem Zemanem.
Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera.

Zásah se však výrazně dotkl špiček policie v Olomouckém kraji. Kriminalisté šli po Karlu Kadlecovi, náměstku ředitele olomouckého krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování. Kadlec už byl v minulosti několikrát prošetřován Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS).

Kontroverzní podnikatel Ivan Kyselý je majitelem společnosti IES Moravia Real a dlouholetým přítelem exministra Langera, s nímž loni spojil své realitní podnikání. Kyselý nebyl od úterního zásahu k zastižení.

V souvislosti s akcí se zmiňovalo i jméno Tomáše Uličného, vedoucího olomoucké expozitury GIBS, Jiřího Jacha, náměstka ředitele protikorupční policie, a Milana Pospíška, šéfa Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Policie od úterý o podrobnosti zásahu mlčela. Podle informací serveru Neovlivni.cz stojí v centru kauzypodnikatel Kyselý a policejní náměstek Kadlec, kteří měli ovlivňovat dění a vyšetřování v olomouckém kraji. Olomoucký hejtman Rozbořil měl podle policie kvůli vyšetřování evropských dotací uplácet právě Kadlece.

O koho se policie zajímá