Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kriminalisté chtěli u Langera dokumenty. Advokátní komora jim je ale nevydala

Česko

  8:00
PRAHA - Kriminalisté měli seznam dokumentů, které chtěli v bytech exministra Ivana Langera získat. Jejich záměr však zhatila Česká advokátní komora. „Některé dokumenty s ohledem na mlčenlivost advokáta (Langera) nepovolil zástupci komory vydat,“ řekla mluvčí Iva Chaloupková.

Policie přivezla Ivana Langera večer do Olomouce. foto: ČTK

Už před odstartováním operace Vidkun advokátní komora věděla, že kriminalisté navštíví dům jednoho z advokátů, museli proto určit dva členy, kteří budou při akci policie u prohlídky přítomní. V úterý se ukázalo, že dva zástupci České advokátní komory (ČAK) musí asistovat u prohlídek bytu Ivana Langera v Praze a později i v Olomouci. Jejich přítomnost byla nutná, neboť i byt se považuje za místo pro výkon advokacie.

Detektivové věděli, co chtějí u exministra najít, všechny dokumenty se jim však získat nepodařilo. „Některé listiny s ohledem na mlčenlivost advokáta nepovolil zástupci komory vydat. Dokumenty jsou nyní zapečetěny a uloženy v České advokátní komoře a posléze budou vydány zpět advokátovi, protože nedošlo k jeho obvinění,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková.

Jestli o ně už Langer požádal, neví. „Takovou informaci nemám,“ sdělila. Navrácení zapečetěných písemností by ale exministrovi v současné chvíli nemuselo nic bránit. „Pokud advokát není obviněn, tak může požádat komoru a jsou mu na jeho žádost vydány v okamžiku, kdy si o ně požádá,“ dodala Chaloupková. Server Lidovky.cz se pokusil s Langerem spojit. Na SMS však bývalý vlivný muž z ODS neodpovídal. Pokud by se přesto kriminalisté chtěli ke zbylým listinám dostat, musí se obrátit na soud.

Jak uvedl server Česká justice policie se nezajímala o Langerův mobil či notebook. O tom, zda zajištěné dokumenty budou moc být použity jako důkaz, rozhodne až odvolací soud.

Účast ČAK při domovních prohlídkách v roce 2014

Proběhlo 25 prohlídek, ve čtyřech případech došlo k zadržení advokáta či advokátního koncipienta.

V 21 případech neudělil zástupce ČAK souhlas, aby se kriminalisté seznámili s požadovanými dokumenty.

Z toho:

  • 10x se vyšetřovatelé neobraceli na soud
  • 1 x soud materiály advokátovi vrátil
  • 4 x vydáno zcela či částečně policejnímu orgánu z rozhodnutí soudu

To, že zástupci advokátní komory některé dokumenty při prohlídce kanceláře či bytu advokáta nevydají, není v praxi nic neobvyklého. Loni proběhlo 25 prohlídek za přítomnosti zástupců ČAK a ve 21 případech nebyl udělen policii souhlas. V roce 2013 to bylo z 27 prohlídek 17.

Před rokem se tématem domovních prohlídek velmi pečlivě ČAK zabývala na schůzi představenstva. „Téma domovních prohlídek advokátů je velmi aktuální, neboť zejména v poslední době prudce narůstá jejich počet. V roce 2013 proběhlo pětkrát více prohlídek než v roce 2012 a dosavadní vývoj v roce 2014 naznačuje další nárůst,“ napsal pro server bulletin-advokacie.cz člen představenstva komory Michal Žižlavský.

„Jsem přesvědčen o tom, že prudký nárůst počtu domovních prohlídek advokátů souvisí nejen s velkou aktivitou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale též s některými novými nebezpečnými postupy policejních orgánů, které se pohybují na hraně, ale někdy i za hranou zákona,“ dodal.

Prohlídka bytů Langera proběhla v úterý během rozsáhlé operace Vidkun. Ta míří nejen na policejní špičky, ale také na kontroverzního podnikatele a přítele Langera Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD).

Operace Vidkun

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!