Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Kriminalisté chtěli u Langera dokumenty. Advokátní komora jim je ale nevydala

Česko

  8:00
PRAHA - Kriminalisté měli seznam dokumentů, které chtěli v bytech exministra Ivana Langera získat. Jejich záměr však zhatila Česká advokátní komora. „Některé dokumenty s ohledem na mlčenlivost advokáta (Langera) nepovolil zástupci komory vydat,“ řekla mluvčí Iva Chaloupková.

Policie přivezla Ivana Langera večer do Olomouce. foto: ČTK

Už před odstartováním operace Vidkun advokátní komora věděla, že kriminalisté navštíví dům jednoho z advokátů, museli proto určit dva členy, kteří budou při akci policie u prohlídky přítomní. V úterý se ukázalo, že dva zástupci České advokátní komory (ČAK) musí asistovat u prohlídek bytu Ivana Langera v Praze a později i v Olomouci. Jejich přítomnost byla nutná, neboť i byt se považuje za místo pro výkon advokacie.

Detektivové věděli, co chtějí u exministra najít, všechny dokumenty se jim však získat nepodařilo. „Některé listiny s ohledem na mlčenlivost advokáta nepovolil zástupci komory vydat. Dokumenty jsou nyní zapečetěny a uloženy v České advokátní komoře a posléze budou vydány zpět advokátovi, protože nedošlo k jeho obvinění,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková.

Žalobci loví důkazy doma u advokátů. Vybojovat si je ale musí u soudu

Jestli o ně už Langer požádal, neví. „Takovou informaci nemám,“ sdělila. Navrácení zapečetěných písemností by ale exministrovi v současné chvíli nemuselo nic bránit. „Pokud advokát není obviněn, tak může požádat komoru a jsou mu na jeho žádost vydány v okamžiku, kdy si o ně požádá,“ dodala Chaloupková. Server Lidovky.cz se pokusil s Langerem spojit. Na SMS však bývalý vlivný muž z ODS neodpovídal. Pokud by se přesto kriminalisté chtěli ke zbylým listinám dostat, musí se obrátit na soud.

Jak uvedl server Česká justice policie se nezajímala o Langerův mobil či notebook. O tom, zda zajištěné dokumenty budou moc být použity jako důkaz, rozhodne až odvolací soud.

Účast ČAK při domovních prohlídkách v roce 2014

Proběhlo 25 prohlídek, ve čtyřech případech došlo k zadržení advokáta či advokátního koncipienta.

V 21 případech neudělil zástupce ČAK souhlas, aby se kriminalisté seznámili s požadovanými dokumenty.

Z toho:

  • 10x se vyšetřovatelé neobraceli na soud
  • 1 x soud materiály advokátovi vrátil
  • 4 x vydáno zcela či částečně policejnímu orgánu z rozhodnutí soudu

To, že zástupci advokátní komory některé dokumenty při prohlídce kanceláře či bytu advokáta nevydají, není v praxi nic neobvyklého. Loni proběhlo 25 prohlídek za přítomnosti zástupců ČAK a ve 21 případech nebyl udělen policii souhlas. V roce 2013 to bylo z 27 prohlídek 17.

Před rokem se tématem domovních prohlídek velmi pečlivě ČAK zabývala na schůzi představenstva. „Téma domovních prohlídek advokátů je velmi aktuální, neboť zejména v poslední době prudce narůstá jejich počet. V roce 2013 proběhlo pětkrát více prohlídek než v roce 2012 a dosavadní vývoj v roce 2014 naznačuje další nárůst,“ napsal pro server bulletin-advokacie.cz člen představenstva komory Michal Žižlavský.

„Jsem přesvědčen o tom, že prudký nárůst počtu domovních prohlídek advokátů souvisí nejen s velkou aktivitou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale též s některými novými nebezpečnými postupy policejních orgánů, které se pohybují na hraně, ale někdy i za hranou zákona,“ dodal.

Prohlídka bytů Langera proběhla v úterý během rozsáhlé operace Vidkun. Ta míří nejen na policejní špičky, ale také na kontroverzního podnikatele a přítele Langera Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD).

Operace Vidkun

Autor: