Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kriminalisté vyšetřují rudé prapory z piety v Lidicích

Česko

  18:53
LIDICE - Policie se zabývá případem vlajek se zakázanou symbolikou, které se objevily na sobotní pietní akci v Lidicích.

Komunistický svaz mládeže. foto: Lidové noviny

Informovala o tom mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová. Někteří z účastníků odpolední akce KSČM údajně nesli prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže.

"Policisté z obvodního oddělení postoupili tento případ službě kriminální policie a vyšetřování v Kladně, která ho prošetřuje. V tuto chvíli k tomu nejsou bližší informace," uvedla mluvčí policie.

Podle ní na případ upozornil novinář a z jeho podnětu policie vlajky zdokumentovala. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl v sobotu řekl, že na odpolední akci KSČM podle jeho informací zavlál prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže nebo podobizna revolucionáře Che Guevary.

"To je politická odpovědnost té strany, která to pořádá. Když pan (předseda KSČM Vojtěch) Filip říkal, že se s nimi rozešli, tak by je neměl trpět ani na těchto mítincích," dodal Červencl. Zdůraznil, že tato událost se odehrála mimo hlavní program pietní vzpomínky.

Podle serveru iDnes.cz zakázaný prapor rozvinul mluvčí komunistických radikálů David Pazdera. On sám nařčení odmítá, politolog Miroslav Mareš se ale domnívá, že extremismus propagoval. Pozornost kriminalistů se podle serveru zaměřuje na skupinu členů Svazu mladých komunistů Československa.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat