Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kriminálníci pro „dělníky“

Česko

STŘELNICE Zbyňka Petráčka

Až bude Jiří Paroubek pátrat, proč ho mladí pokládají za zupáka a papaláše, jednou z příčin je kouzlo nechtěného čišící z jeho rétoriky. Ukázku nabízí výrok k extremistům v Maďarsku. Podle Paroubka je nezbytné, aby „zodpovědné politické strany a vlády nalézali (sic!) sílu postavit se jim čelem ihned a na počátku“.

Aniž bychom chtěli bagatelizovat skutečnost, že Orbánův Fidesz růst radikalismu toleruje, je třeba říci jednu věc. Doba, kdy o všem rozhodovaly „strany a vlády“, je už dvacet let pryč. V demokracii rozhodují o vztahu k extremistům policie a soudy (i když je pravda, že pokud jim vlády dodají fušerské podklady, ani soudy nic nezmohou, že pane exministře Langere).

Jsme-li už u těch extremistů, víte, kde je hlavní bašta české Dělnické strany? Soudě podle výsledků eurovoleb, tak ve Všehrdech na Chomutovsku. Proč zrovna tam „dělníci“ shrábli 32 procent hlasů? To vám dojde na webu všehrdské věznice (www.vscr.cz/vsehrdy). Dozvíte se, že volební účast vězňů byla vysoká, hlasovalo 114 z celkem 339 odsouzených, kteří se v této věznici nacházejí. V praxi to znamená, že jejich hlasy představují osmdesát procent lístků odevzdaných v okrsku Všehrdy. Otázka pro Tomáše Vandase: Jak to, že jeho Dělnická strana, která se zaklíná pořádkem, má největší podporu mezi kriminálníky?

Krizi zdar, a ekonomické zvláště. Tak sportovně lze komentovat zprávu, že Praha odpískala svou kandidaturu na olympijské hry. „Všichni už nějaký čas cítíme, že ten projekt směřuje ke konci,“ řekl pro HN šéf národního olympijského výboru Milan Jirásek. Trefný výrok. Skutečně tak nějak všichni to tak nějak cítíme, ale zatím nikdo – s výjimkou šéfa Prahy olympijské Tomáše Patery vMF Dnes – to neřekl tak pěkně nahlas. Až krize definitivně řekla, že hlavním zájmem českého sportu, české metropole i českého národa je nepřehnat to se zadlužením.

Where is my vote? Ta hesla v ulicích Teheránu na nás útočí z novinových fotografií. Vida, my jsme si v listopadu 1989 vystačili s českým „máme holé ruce“, ale Íránci se obracejí ke světu anglicky. Proč to dělají, když tamní úřady zakázaly cizím novinářům na demonstrace přístup? Odpověď je zřejmá. Úřady mohou vykázat CNN, ale prakticky nemohou zakázat mobilní telefony s fotoaparáty ani přístup na internet. Proto ten zájem o poselství srozumitelné světu. Když Číňané demonstrovali na náměstí Tchien-an-men, zapsaly se do mediálních dějin faxy. První válka v Perském zálivu zahájila zpravodajskou nadvládu CNN. Tam, kde neuspěla americká CNN, pronikla po 11. září 2001 celoarabská satelitní televize Al-Džazíra. Írán zaznamenává další prioritu – ukazuje nám první občanskou rebelii v posttelevizním věku.

lidovky.cz

Celou Střelnici komentátorů LN

najdete na www.lidovky.cz

Autor: