22. února 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf HateFree si zakázku nepřihrál, komise ho očistila. Ministr chce toleranci šířit dál

Kampaň iniciativy HateFree Culture upozorňuje na to, že nenávistné komentáře na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň iniciativy HateFree Culture upozorňuje na to, že nenávistné komentáře na... | foto: HateFree Culture

PRAHA Šéf Kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti, jejíž nejviditelnější částí je projekt HateFreeCulture, Nikola Křístek nechyboval, když jeho někdejší zaměstnavatel získal zakázku od úřadu vlády. Kampaň sice při úřadu funguje, Křístek však podle závěrů etické komise během tendru ve střetu zájmů nebyl. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka výsledek šetření přivítal, podobný projekt podporující toleranci ve společnosti by rád viděl i v budoucnu.

„Kvitoval jsem, že etická komise došla k závěru, že pan Křístek nejednal v rozporu s Etickým kodexem Úřadu vlády a že se v tomto ohledu obavy médií nepotvrdily,“ sdělil serveru Lidovky.cz ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jan Chvojka (ČSSD) k závěru komise, na který upozornil server Romea.cz. Právě pod Chvojkův resort při Úřadu vlády ČR Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti spadá.

Problém představovalo angažmá šéfa kampaně Nikoly Křístka v neziskové organizaci Aisis působící na poli vzdělávání, která loni v srpnu získala od úřadu zakázku v celkové hodnotě 3,7 milionů korun (nikoliv pět, jak uvedla média dříve). Protože v té době už Křístek pracoval jako vedoucí kampaně, média otevřela otázku možného střetu zájmů. Právě údajné Křístkovo pochybení přispělo k pochybnostem, jež v posledních dnech ministr Chvojka ve vztahu k celému projektu pojal.

Vlevo ministr Jan Chvojka, vpravo šéf Kampaně proti rasismu a násilí z...

Vlevo ministr Jan Chvojka, vpravo šéf Kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti, jejíž součástí je i HateFreeCulture, Nikola Křístek.

Z ministrovy iniciativy tak okolnosti zakázky prověřila Etická komise Úřadu vlády, případem se zabývala dva týdny. Komise si pozvala k vysvětlení i šéfa kampaně. Závěr komisařů byl jasný, Křístek nic špatného neprovedl. „Etická komise Úřadu vlády konstatovala, že pan Křístek nepostupoval v rozporu s Etickým kodexem Úřadu vlády,“ sdělil ve středu serveru Lidovky.cz mluvčí kabinetu Bohuslava Sobotky Martin Ayrer.

Zakázku vypsal úřad vlády v únoru 2015, Křístek tam tehdy ještě nepůsobil. Naopak už třetím rokem pracoval ve zmíněném sdružení Aisis. Tendr se soutěžil natřikrát, protože v prvních dvou kolech úřad žádnou řádně zformulovanou nabídku neobdržel. Až v dubnu 2016, ve třetím kole, projevila zájem Aisis, to už Křístek vedl Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti a naopak se skoro tři čtvrtě roku na činnosti sdružení nepodílel.

Křístek zaujatost oznámil kolegům, na podobu zákázky vliv neměl

„Nevěděl jsem, že organizace bude tuto nabídku podávat. Navíc zakázka byla vyhlášena ještě předtím, než já jsem do funkce vedoucího kampaně nastoupil, takže jsem ani neměl možnost ovlivňovat její podobu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Křístek.

Po vstupu Aisis do tendru navíc kolegy z úřadu vlády upozornil, že s organizací v minulosti spolupracoval. „Svou zaujatost jsem oznámil, zvedl jsem se a odešel. Od té doby jsem nebyl přítomný procesu, kdy se o zakázce rozhodovalo,“ dodal. Zakázku pak Aisis jako jediný uchazeč získala.

Když organizace smlouvu v srpnu 2016 podepsala, Křístek s ní už opět několik měsíců spolupracoval. Vedle funkce šéfa kampaně na úřadu vlády poskytoval Aisis své služby na základě dohody o provedení práce, vykonával tam funkci lektora prevence proti dětské obezitě. Zdůrazňuje však, že ze zakázky neviděl ani korunu. „Moje práce v Aisis nijak nesouvisela s předmětem plnění zakázky,“ vysvětluje.

Zakázka se skládala ze dvou částí. Organizace jednak měla zajistit pro Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti zajistit na deseti školách v Ústeckém a Moravskoslezském kraji kurzy mediace, jež mají formou výcviku, workshopů či supervize vést k efektivnímu urovnání sporů mezi dětmi, učiteli či rodiči. Součástí zakázky je i výuka komunikace na téma sociálně-vyloučené lokality, obě služby se mají završit v dubnu letošního roku.

Kampaň iniciativy HateFree Culture upozorňuje na to, že nenávistné komentáře na...
Kampaň iniciativy HateFree Culture upozorňuje na to, že nenávistné komentáře na...

Na úřadu vlády mám 14 tisíc čistého, musím se živit i jinde, říká Křístek

Očišťující závěry etické komise Křístek přivítal. Současně odráží nedávné výtky ministra Chvojky, že by zaměstnanec úřadu vlády právě kvůli vyloučení střetu zájmů neměl pracovat ještě jinde. Jako šéf kampaně si Křístek přijde na necelých 14 tisíc čistého. „To nepokrývá základní životní potřeby mě a mé rodiny, takže já se musím živit i někde jinde. A je jasné, že se nebudu živit v oblasti rybolovu, ale v oblasti, kde mám kompetence,“ vysvětluje.

Zjištění etické komise by mohla napravit lehce pošramocenou pověst, již kampaň kvůli podezření na střet zájmů utrpěla. Otázkou ale zůstává, co bude s projektem odstartovaným roku 2014 dál. Kampaň se naplní letos v dubnu, kdy jí končí financování. Dílčí projekty ale ještě budou dobíhat, protože ponechání peněz je vázané takzvanou udržitelností překračující tříletý rámec projektu.

Jestli bude kampaň včetně projektu HateFreeCulture pokračovat v novém období ve stávající podobě, nebo se na ni naváže jiným záměrem, se teprve ukáže. Ale ministr Chvojka zájem o přiživování tolerance ve společnosti má. „Bude dostatek času výsledky analyzovat a jsem přesvědčen, že po doběhnutí udržitelnosti by vláda měla přijít s dalším společensky prospěšným projektem, který přispěje ke zvýšení míry tolerance a porozumění ve společnosti,“ sdělil serveru Lidovky.cz Chvojka.

Kampaň se snažila posilovat porozumění, toleranci k odlišnostem a povědomí o lidských právech různými formami, byly jimi třeba mediální projekt HateFreeCulture včetně vyvracení hoaxů (falešných zpráv) zaměřených proti menšinám, práce s mládeží vedoucí k překonání stereotypů či různé analýzy. Rozpočet celého projektu je 40 milionů korun, 80 procent zajistily fondy Norska, Lichtenštejnka a Islandu. Zbytek jde z rozpočtu úřadu vlády.

jhoJan Horák

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz