Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kritici reformy: Je to polovičaté řešení

Česko

  10:42
PRAHA - Původně měl k vládní reformě financí výhrady jen Vlastimil Tlustý. Včera se k němu přidali i další poslanci ODS, kteří hrozí, že ji „potopí“.

Premiér Mirek Topolánek bude muset o reformě přesvědčit i spolustraníky z ODS. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Skupina „rebelů“ z řad vládní koalice má jasno. Současná podoba reformy se jim nelíbí. A to tak, že mnozí váhají, zda pro navržené změny vůbec budou hlasovat. Nelíbí se jim především to, že před volbami jejich strany slibovaly něco jiného. Bojí se ale také o to, zda na reformu nedoplatí střední třída. Tedy třída, která by na ní podle nich měla vydělat nejvíce.
Vše o finanční reformě
Reforma v koalici naráží
Patnáct je v praxi dvacet tři
Reforma znevýhodní hypotéky
Paroubek finanční reformu odsoudil
Schodek rozpočtu má být 76 miliard

Předvolební ODS minus
Nejhlasitěji zatím zaznívá kritika kvůli zpronevěření se předvolebnímu programu z řad ODS. „Z reformy ODS nezbylo skoro nic. A problémem koalice se stává, že ODS kvůli udržení koalice couvá ze svých slibů. Toto už není reforma jedné politické strany, jak jsme ji představovali. Je to polovičatá věc. Česká republika potřebuje radikální reformu, nikoliv polovičaté řešení,“ říká jeden z nejhlasitějších kritiků, poslanec ODS Jan Klas.

Stejně to vidí i jeho stranický kolega Aleš Rádl. „Samozřejmě je to jakási reforma, jsou tam prvky, které vracejí daně na zdravější trajektorii, ale že bych si v tuto chvíli mohl říct: Ano, tak toto je to, co jsme slibovali na billboardech, tak takový pocit v tuto chvíli nemám,“ doplňuje.

Nejistotu nad reformou připouští opatrně i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Podle něj je to sice jen kompromis, ale, jak hned dodává, „nepochybně v souladu se zájmy naší země“.

A stejně to vidí i poslankyně Eva Dundáčková. „Ke skutečným reformám nedojde. Myslím, že spokojena může být Strana zelených i lidovci. Na kolik ale mohou být spokojeni voliči ODS, tím si nejsem jista,“ tvrdí.

Počet nespokojenců tedy roste. Otázkou ale je, kolik jich nakonec zbude, až skutečně k hlasování ve sněmovně dojde.

„Ono se to nelíbí nikomu“
Nejlépe to asi vystihla poslankyně Alena Páralová. „Ono se to nelíbí nikomu, jenže co můžeme dělat? Přece se nepostavíme vedle Paroubka. Myslím, že ODS to spíše ublíží, ale na oltář vlasti je to lepší než nic,“ krčí rameny Páralová.

Kritikům ale vadí nejen to, že ODS by mohla vypadat před veřejností špatně. Poslanec Aleš Rádl se například bojí, jak se zdražení projeví ve společnosti. „Já budu chtít navíc slyšet, jakou má vláda další představu o vývoji cen elektrické energie,“ tvrdí. Vlastimil Tlustý zase trvá na tom, že vláda chybně naložila reformu na záda střední třídě.

„Pro mě je problém v tom, že vše ponese střední třída,“ řekl Vlastimil Tlustý včera ráno v České televizi. A právě Tlustého názor může strhnout další poslance. Například druhý nejhlasitější kritik reformy z tábora ODS Jan Klas vzkázal, že se zachová stejně jako Tlustý. Pokud Tlustému spočítají jeho slovenští experti, že reforma je nevýhodná, hlas jí nedá ani on.

Jenže ve sněmovně se bude o reformě hlasovat nejdříve v červnu. A vláda se netají přesvědčením, že hlasy nespokojených poslanců nakonec stejně získá.