1. prosince 2013 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kritický Bělobrádek o vznikající vládě: Ztratili jsme měsíc, chceme pojistky

Pavel Bělobrádek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek | foto: ČTK

PRAHA Pondělní jednání s ČSSD a ANO bude podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka pro vznik případný koalice zásadní a klíčové. Možní koaliční partneři se na trojstranném jednání sejdou od voleb podruhé. Bělobrádek zopakoval, že lidovci budou chtít, aby v případné koaliční smlouvě byly jakési pojistky proti tomu, aby se strany nemohly vzájemně přehlasovávat.

Podle Bělobrádka zatím možní koaliční partneři ve společném programu dojednali málo. "K některým věcem jsme se vůbec nedostali. Ztratili jsme měsíc," uvedl Bělobrádek v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Zástupci ČSSD a ANO v minulých dnech uvedli, že našli shodu v 99 procentech programu, jejich názory se liší jen v oblasti daní. Se závěry dvojstranného jednání chtějí v pondělí vpodvečer seznámit lidovce. Bělobrádek řekl, že lidovci už některé podklady od ČSSD dostaly, nyní je posuzují straničtí analytici.

Nejsou dořešeny zásadní problémy

Podle Bělobrádka ale nejsou dořešeny zásadní problémy. Šéf lidovců nevidí řešení v tom, že by některé sporné záležitosti, například problematika církevních restitucí, nebyly v koaliční smlouvě obsaženy.

V pondělí by si podle Bělobrádka mohly strany ujasnit, jestli spolu do koalice vůbec půjdou. Politik připustil i možnost, že lidovci nakonec v koalici nebudou. Z ANO v posledních dnech zaznívají hlasy, že by se ČSSD a ANO mohly spíše domluvit s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Okamura totiž do vlády nechce a je ochoten podpořit koalici, která by přijala programové priority Úsvitu v prosazování přímé demokracie.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz