Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepochopení systému, říká ministerstvo zdravotnictví ke kritice chytré karantény

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Kritika takzvané chytré karantény ze strany starostů měst a obcí z Karvinska plyne podle ministerstva zdravotnictví z nepochopení systému. Informovala o tom mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Pomalé informování lidí testovaných na covid-19 o výsledcích je podle resortu způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění.

Například laboratoř SPADIA LAB, která zpracovává vzorky pro několik moravskoslezských nemocnic, samoplátce i zájemce z řad podniků, kritiku důrazně odmítla. Podobně se vyjádřila i laboratoř AGELLAB.

Svazek měst a obcí okresu Karviná (SMOOK) v úterý uvedl, že chytrá karanténa podle něj nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky svých testů a Krajská hygienická stanice (KHS) organizaci nezvládá. „Jedná se z našeho pohledu o nepochopení systému chytrá karanténa. Ta se naopak ukázala jako velmi přínosná v trasování kontaktů, kdy díky jednotnému informačnímu systému bylo možné zapojit do tzv. epidemiologického navolávání i pracovníky hygienických stanic z jiných krajů,“ uvedla Štěpanyová.

Podle ministerstva tak mohli pracovníci z jiných stanic ze své domovské stanice pomoci hygienikům v Moravskoslezském kraji. „Díky navýšení kapacit a rychlému sdílení informací byli nakažení či osoby, se kterými se setkali, včas kontaktováni a mohla být přijata adekvátní opatření. Hygienikům v rozhovoru pomáhají také vzpomínkové mapy, díky kterým pomohou dotazovanému vzpomenout si, s kým byl v posledních dnech v kontaktu,“ dodala mluvčí.

Pozdní zasílání zpráv o výsledcích negativních testů je podle ministerstva způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle Štěpanyové na laboratoře několikrát důsledně apeloval dopisem. „Současně na svém čtvrtečním jednání s vedením kraje v Ostravě zdůraznil potřebu navýšení počtu odběrových míst a aktivaci dalších laboratorních kapacit. Doba čekání na výsledek by tak v dalších dnech měla být řádově kratší,“ doplnila mluvčí.

Laboratoř SPADIA LAB, která dělá značnou část vyšetření na covid-19 v Moravskoslezském kraji, se proti tvrzení ministerstva ohradila „Standardně provádíme asi 600 vyšetření na covid-19 denně. Při testování zaměstnanců OKD jsme provedli až 1000 vyšetření na covid-19 denně. Výsledky všech těchto vyšetření dodáváme do 24 hodin od okamžiku doručení vzorku do laboratoře, a to nejen formou zadávání do centrálního systému infekčních onemocnění, ale rovněž zasíláme seznam provedených vyšetření přímo na Krajskou hygienickou stanici,“ uvedla mluvčí laboratoře Simona Součková.

Laboratorní informační systémy navíc umožňují automatické zasílání výsledků vyšetření na covid do centrálního systému infekčních onemocnění každých 30 minut. „S odkazem na výše uvedené pak označení laboratoří jako viníka pozdního dodávání výsledků laboratorních vyšetření na covid-19 považujeme za krajně alibistické a nekorektní,“ doplnila mluvčí.

Podobně se vyjádřila i laboratoř AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích, kde vyhodnotili od počátku března přes 40000 vzorků na přítomnost nového typu koronaviru. „Naše laboratoř předává výsledky vždy neprodleně jak orgánům ochrany veřejného zdraví, tak klientům,“ uvedla mluvčí Radka Miloševská.

Vojtěch dříve kritiku odpovědných orgánů označil za politizaci tématu. Stát podle něj epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil, koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří a dopady na zdraví obyvatel jsou minimální.

Chytrá karanténa má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených novým koronavirem a ohnisek nemoci. Sloužit k tomu mělo vytvoření takzvané vzpomínkové mapy na základě dat získaných z mobilu nakaženého nebo z jeho bankovní karty. Zlepšit také měla například logistiku zásobování.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!