Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kritika migrace, vykostění zákonů a penzijní systém. Střetli se lídři tří stran

Česko

  11:51
PRAHA - 12 dní před začátkem voleb se střetli Lubomír Zaorálek z ČSSD, Petr Fiala z ODS a Ivan Bartoš z Pirátů v debatě na televizi Prima. Lídři stran se debatovali nad známkováním končící vlády, diskutovali o situaci ve společnosti a řeč přišla i na řešení migrační krize.

Ivan Bartoš a Petr Fiala. foto: Tiwtter

Při hodnocení vlády, ve které sám seděl, se ministr zahraničí Zaorálek spokojil s se známkou 2. Dle svých slov si je vědom, že se vládě některé věci nepovedly, celkově ale podle jeho slov posunula zemi dopředu.

Z účtenek EET se staly losy, ministerstvo spustilo loterii. Už ráno jich registrovalo tisíce

Jeho oponenti však byli ke končící vládě více kritičtí. Předseda občanských demokratů Fiala zkritizoval Zaorálka za to, že vláda podle něj promarnila spoustu šancí, které díky ekonomickému růstu měla. Umělecký dojem vlády označil Fiala za dobrý, technická stránka vlády však podle něj byla velmi špatná. Podobně kritický byl i Ivan Bartoš z Pirátů. Ten navíc uvedl, že chybou byl už nástup Andreje Babiše do křesla ministra financí. Zkritizoval vládu za „vykostění zákona o registru smluv“, zavedení EET a falešnou protikorupční rétoriku.

Podle Zaorálka se ale vládě povedlo obnovit v zemi sociální smír a důvěru lidí v politiku. Připomněl, že před volbami se opět objevují výroky o lidských stvůrách a zlodějích, což ho podle jeho slov mrzí a narušuje soudržnost společnosti. Proti byl Bartoš, podle kterého lze s těží hovořit o sociálním smíru, ze samotné ČSSD se podle něj ozývají hlasy, které podnikatele přirovnávají k moru. Podle Bartoše není „poplácávání po zádech“ mezi odbory a vládou sociálním smírem.

Fiala na Zaorálkův projev reagoval tím, že ministr zahraničí byl zřejmě v zahraničí celé čtyři roky a až teď se vrátil. Podle něj vláda šikanovala malé a střední podniky.

Situace ve společnosti. Penze a mzdy

V debatě o stavu české společnosti Zaorálek uvedl, že vláda zvýšila průměrnou mzdu o 4,5 tisíce. Fiala Zaorálkovi oponoval, že zvyšování minimální mzdy, které využila vláda, není využitelné v časech, kdy se ekonomice nedaří.

Velká diskuze se během debaty spustila ohledně penzí a penzijní reformy. Podle Zaorálka není velké penzijní reformy třeba. Označil snahy předchozích vlád za snahu „pouštět do všeho byznys“ a připomněl při tom Topolánkovu vládu. Privátní kapitál podle něj nemá v penzijním systému co pohledávat. Růst penzí je podle Zaorálka závislý na mzdách.

Petr Fiala z ODS na Zaorálkova slova reagoval tím, že ministr zahraničí žije v minulosti a že lidi straší poplatky a privatizacemi. Bartoš podle svých slov se zavedením druhého penzijního pilíře, který spočívá v privátních fondech, souhlasí. Lidé by si podle něj měli mít možnost vybrat, jak si na důchod chtějí spořit.

Evropská unie a migrace

Zaorálek v souvislosti s migrační krizí uvedl, že podle něj není Evropa na tyhle velké krize, jakou je migrační a finanční, připravena. Volební lídr ČSSD řekl, že příchod milionu lidí do Evropské unie znejistil bezpečnostní situaci a zdůraznil, že kvóty nejsou řešením a situace se musí řešit jinak, mimo jiné přímo v místech konfliktu.

Teroristé jsou ukryti v migrační vlně, prohlásil v OSN Zeman. Kritizoval ‚vítače‘ uprchlíků

Fiala taktéž řekl, že Evropa situaci nezvládla a zdůraznil, že přijímání uprchlíků nebyl nevyhnutelný proces, kterému se dalo předejít. Připomněl, že se v Evropě nedaří přes všechny snahy integrovat muslimské komunity a správně nefunguje ani návratová politika.

Předseda Pirátů Bartoš připomněl, že Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí na světě a měla by pracovat na tom, aby to tak zůstalo. I podle Bartoše Evropa zaspala při řešení migrační krize a připomněl, že ČR pomáhala finančně i personálně přímo na hranicích i v místech konfliktů. 

Všichni tři diskutéři se následně shodli na tom, že Visegrádská čtyřka, je sice důležitou platformou pro spolupráci, ale nutné hledat v Evropě další politické spojence.

Autor: