31. května 2012 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kritizoval Klausovy milosti. Pospíšil žalobce Bodláka nepotrestá

Státní zástupce Marek Bodlák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zástupce Marek Bodlák | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní zástupce Marek Bodlák nebude čelit kárnému řízení kvůli kritickým slovům k udílení prezidentských milostí z letošního února. Ministerstvo spravedlnosti podnět spolku Šalamoun odmítlo.

"Jednání státního zástupce Bodláka v podobě vyjádření pro média nebylo nejvhodnější, ale nebylo takové intenzity, aby jím naplnil znaky skutkové podstaty kárného provinění," řekla deníku Právo mluvčí ministerstva Petra Hrubá.

PSALI JSME:

Zákon hovoří o porušení povinnosti státního žalobce v případě, kdy by ohrozil důvěru v činnost státního zastupitelství, v odbornost svého postupu nebo snížil vážnost a důstojnost své funkce.

Sporná milost

Anna Benešová při soudním přelíčení

Anna Benešová, bývalá ředitelka Metropolitní univerzity Praha,  po celou dobu soudního řízení tvrdila, že je nevinná. Už v září roku 2009, kdy ještě soud žádný verdikt nevynesl, požádala o milost, které Hrad v únoru 2012 vyhověl.

Soud ji mezi tím uznal vinou z porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru.

Klaus Benešové nejen zrušil podmíněný dvouletý trest s odkladem na čtyři roky, ale zároveň jí zařídil výmaz z trestního rejstříku.

Podle pracovníků ministerského odboru justičního dohledu, kteří podnět zkoumali, Bodlák nic takového nespáchal. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) tak kárné řízení se státním zástupcem nezahájí.

Kritizoval milost pro korupčnici

Bodlák už začátkem května pro Lidovky.cz uvedl, že s kárným řízením nepočítá. "Pocit, že bych něco porušil, nemám. To rozhodně ne," uvedl s tím, že se ho zastali i jeho nadřízení.

Kritická slova na účet prezidenta Václava Klause uvedl Bodlák v rozhovoru pro Lidovky.cz poté, co prezident udělil milost zakladatelce a bývalé ředitelce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové.

Státní zástupce v případu vystupoval jako žalobce. Soud Benešové vyměřil dvouletý podmíněný trest za úplatkářství a zpronevěru, Klaus ji však letos v únoru omilostnil.

ČTĚTE VÍCE:

S jeho rozhodnutím Bodlák nesouhlasil. "Tato milost znevažuje čtyři roky práce policie, státního zastupitelství a soudu," vyjádřil se tehdy v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz. Na jeho vyjádření následně spolek Šalamoun reagoval podnětem k zahájení kárného řízení, kterému však Pospíšil nevyhověl.

Rozhodnutí ministra uvítal profesor Ondřej Asztalos, první rektor Metropolitní univerzity Praha, který už dříve upozornil na pochybné způsoby této školy za dob, kdy tam působil. "Považoval jsem to (podnět Šalamouna, pozn. red.) za nehoráznost navrhovatele, který pochybným způsobem nepřímo posuzoval korupci a přímo svobodu slova," uvedl Asztalos pro server Lidovky.cz

spaŠárka Pálková

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)