Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kritizoval olympiádu, teď se bojí o svou svobodu

Česko

Někdejší konzultant pro olympiádu v Soči geolog Sergej Volkov se musí skrývat před ruskými úřady na Ukrajině. Tvrdil, že se Moskva rozhodla hry uspořádat, aniž by nejprve zvážila, co to bude v praxi obnášet.

MOSKVA/PRAHA „Je to nebezpečná oblast,“ prohlásil vědec o Soči, budoucím dějišti zimních olympijských her v roce 2014. „V minulosti zde byly četné sesuvy půdy a jsou zde obrovská ložiska rtuti, uranu a dalších potenciálně nebezpečných nerostných surovin, ale všechny odborné rady jsou ignorovány,“ vysvětlil Sergej Volkov reportérovi BBC, který ho zastihl v jeho ukrajinském azylu. V Rusku mu totiž hrozí trestní stíhání.

Volkov teď tedy žije v malé místnosti, kde má jen notebook, připojení na internet, několik knížek a pár dokumentů.

Čím se provinil? Otevřeně kritizoval obří projekt na výstavbu olympijského komplexu v Soči. Krátce po svém útěku na Ukrajinu zaslal ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi otevřený dopis, ve kterém vyjádřil svoje veškeré obavy. Tvrdí, že Kreml nejdříve vynaložil úsilí na to, aby se olympiáda konala právě v Soči. Teprve poté uvažoval o tom, kolik práce a peněz bude potřeba pro zrealizování tohoto plánu.

Dopis prý poslal poté, co bouře zničila nový přístav vystavěný speciálně pro olympijské hry. „Nejen že obzvláště silná bouře zničila tento pro celou infrastrukturu důležitý projekt,“ napsal. „Moře spláchlo práci za 14 milionů dolarů, nemluvě o životě (tří) námořníků,“ upozornil Volkov. „A takhle vážná katastrofa se ztrátou lidských životů je jen začátek dalších menších nehod, které budou následovat,“ předpověděl. Geologicky nestabilní oblast Podle Volkova začaly stavební práce bez ohledu na to, že by byl proveden základní geologický průzkum oblasti a stejně tak meteorologických podmínek. Nejvíce ho ale trápí, že bude narušeno životní prostředí v chráněném regionu. Bojí se, že stavební práce v údolí mohou narušit geologicky velmi nestabilní oblast. Upozornil především na masivní sesuv půdy, ke kterému zde došlo koncem šedesátých let. „Na stejném místě se teď buduje silnice a razí tunely, což má vliv na přilehlá pohoří,“ vysvětlil Volkov.

S obavami se podle svých slov svěřil již několika místním úřadům, stejně jako hlavní ruské olympijské stavební firmě Olympstroj, která ho dříve zaměstnávala jako ekologického poradce. Jeho výtky však pokaždé zůstaly bez odezvy. „Nejdřív mu poradili, aby ve vlastním zájmu mlčel, a návdavkem přidali pár trestních oznámení,“ citovala agentura ČTK nedávný komentář moskevského rozhlasu k Volkovově situaci.

Když se na Olympstroj obrátila BBC, tisková mluvčí nařčení vyvrátila: „Nezbytný výzkum byl proveden... vše budujeme v souladu s mezinárodními standardy a doporučeními Mezinárodního olympijského výboru (MOV).“ Můžeme se jen modlit a doufat Obavy s Volkovem sdílí i starosta horského střediska Krasnaja Poljana nedaleko Soči. „Když MOV rozhodl o tom, že hry bude pořádat Rusko, dobře věděli, že země nemá dostatek času na to, aby udělala řádný výzkum a vybudovala veškeré vybavení v souladu z mezinárodními standardy,“ postěžoval si BBC. „Jediné, co teď můžeme dělat, je modlit se a doufat,“ dodal.

Kritiků má olympiáda v Soči ale rozhodně více. Na ohrožení životního prostředí Soči upozornila i březnová zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Autor: