Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Papaláši, kteří si myslí, že pro ně pravidla neplatí.‘ Kalousek kritizoval Prymulu, sám v hospodě strávil 40 minut

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

Praha Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek strávil v úterý podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu zhruba 40 minut v restauraci, ačkoliv měla být kvůli protiepidemickým opatřením pro veřejnost zavřená. Kalousek to vysvětluje tím, že si byl vyzvednout jídlo a při tom vypil pivo. Na Twitteru označil návštěvu podniku za chybu, omluvil se za ni a slíbil poslat 10 000 korun na dobročinné účely související s epidemií. Případem se bude ve správním řízení zabývat pražský magistrát. Návštěva zavřené restaurace stála na konci října post ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO).

Kvůli schůzce v uzavřené restauraci Kalousek tepal Prymulu od samého začátku. „Byli si dát do nosu a puberťácké výmluvy nedůvěru jenom zvyšují. Papaláši, kteří si myslí, že pro ně pravidla neplatí,“ tweetoval.

Poslanec s kritikou pokračoval i poté, co se Prymula snažil svou schůzku mimo jiných se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem obhájit. „Navzdory těmhle hloupým a pokryteckým žvástům vás všechny moc prosím: Dodržujme disciplinovaně všechna opatření a doporučení. Chovejme se k sobě ohleduplně. Neděláme to ani pro vládu, ani pro zločince v jejím čele. Děláme to pro sebe a pro své blízké,“ konstatoval Kalousek.

Nyní má však sám zaděláno na problém. Reportéři ho v úterý přistihli, jak vchází do restaurace Hlučná Samota, která se nachází na pražských Vinohradech. Ta má mít sice na základě vládních nařízení otevřené jen výdejní okénko, Kalousek ovšem uvnitř podniku strávil čtyřicet minut, popsal server iRozhlas.cz.

S panem Kalouskem se znám, nabídl jsem mu, že mu na mě naleju jedno pivko. Beru to jako chybu, nemělo by se to stávat,“ reagoval ve středu dopoledne pro web jednatel restaurace Daniel Jelínek.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru uvedl, že událostí se bude stejně jako v případě bývalého ministra zdravotnictví Prymuly zabývat magistrát. Potvrdil to i mluvčí úřadu Vít Hofman. „Budeme řešit zejména provozovatele restaurace, a tedy pobyt osoby v restauraci. Pokud došlo k dalším porušením návladních nařízení, například nenošení roušek, je možné, že se případem bude zabývat i Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ uvedl. Dodal, že ve správním řízení hrozí fyzické osobě pokuta od 20 000 do dvou milionů korun, právnické osobě pak může úřad udělit až třímilionovou sankci.

Kalouskovo vyjádření

Samotný Kalousek iRozhlasu poskytl rozhovor, v němž potvrdil svou návštěvu restaurace. „Já v tom nevidím problém. Já jsem nešel do restaurace, já jsem si šel pro jídlo. V době, kdy bylo otevřené výdejní okénko,“ řekl nejprve. Na otázku, zda konzumoval něco vevnitř restaurace, odpověděl, že u stolu čekal na jídlo, které si poté odnesl domů a vypil jedno pivo. 

Když ho následně redaktorka upozornila, že platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, zareagoval Kalousek následovně. „Dobře, tak v tom případě dostanu pokutu. Ve tři odpoledne, v době, kdy byla otevřena výdejní okénka, jsem si došel pro jídlo. To jídlo jsem si přinesl, zkonzumoval. Máte-li s tím jakýkoliv problém… Chcete mě potrestat?“ ptal se a později podal vysvětlení svého chování. „Potřeboval jsem si dojít na toaletu. A než jsem se stačil vyčůrat, tak jsem stačil vypít jedno pivo. Pak jsem si odnesl to jídlo. Udejte mě na hygienu prosím.“

Souvislost s Prymulovým chováním ovšem odmítl. „Pařil v restauraci. Nic takového já jsem neudělal,“ řekl Kalousek a celou situaci se snažil zlehčit. „Vždycky, než mi donesou to jídlo, tak si to pivo dám. Ale to si nedávám v té restauraci. To si dávám v kapitule, abych dostal Řád Bílého lva od pana prezidenta, snad se ho dočkám. Citujte mě, prosím,“ uzavřel Kalousek své vystoupení.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl 21. října 2020 pozdě večer navzdory...

Později během dne Kalousek nastalou situaci okomentoval i na svém twitterovém účtu. „Mé prohlášení ke včerejšímu dni: Nebyl jsem na žádném mejdanu po zavírací hodině. Majitel restaurace je můj dlouholetý přítel, vypil jsem s ním uvnitř restaurace jedno pivo a zase jsem odešel. Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil. Přesto připouštím, že jsem do restaurace vůbec neměl vstupovat. Byla to chyba, za kterou se omlouvám a která se nebude opakovat. Abych omluvu podpořil i materiálně, věnuji deset tisíc korun na dobročinné účely související s epidemií,“ napsal. 

Pravidla platí i pro Kalouska

Serveru Lidovky.cz se podařilo v odpoledních hodinách sehnat vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která konstatovala, že pravidla platí pro všechny stejně, tedy i pro Miroslava Kalouska. „Návštěva prostor jinak uzavřené restaurace je rozhodně prohřešek, i kdyby mělo jít o jedno pivo se známým hospodským. Miroslav Kalousek už se za své chování omluvil. Poslanecký klub TOP 09 jej také vyzval, aby tak učinil i na schůzi Poslanecké sněmovny. Společně s tím daruje peníze na boj s epidemií,“ uvedla Pekarová Adamová a dodala, že znovu žádá všechny občany, aby nařízení nebrali na lehkou váhu, důsledně je dodržovali a pomohli tím zvládnout epidemii.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...