Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kritizovaný Chalupa se brání, chce nový zákon

Česko

  16:16
PRAHA - Řešení situace na Šumavě, kde už více než týden aktivisté brání kácení v jádrových částech národního parku, vidí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v novém zákonu. Jednat o něm chce na úrovni vysoké politiky, krajů i s vědeckou obcí ještě v průběhu srpna.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa oznamuje postup boje proti kůrovci na území Národního parku Šumava. foto: ČTK

V prohlášení, kterým reagoval na kritiku z vládní TOP 09, uvedl, že už se setkal i s vědci, kteří nesouhlasí s kácením v jádrových zónách parku.

VÍCE O REAKCI TOP 09

Současně ministr vyzval ředitele správy parku Jana Stráského, aby znovu svolal jednání všech zúčastněných stran ve sporu k lokalitě na Ztraceném a "pokusil se nalézt řešení šetrné k přírodě a účinné v boji s kůrovcem".

Sněmovna není ohledně kácení jednotná

Politiky čeká v srpnu debata o budoucnosti Národního parku Šumava. Do Poslanecké sněmovny už kromě Chalupova návrhu doputoval také návrh zastupitelů Plzeňského kraje, podle něhož by se mohly kácet stromy napadené kůrovcem ve druhém a třetím pásmu národního parku. Poslanci však k zákonu o vyhlášení Národního parku Šumava nemají jednotný postoj. První kolo debaty se odehraje ve čtvrtek, kdy budou o situaci na Šumavě jednat senátoři, účast přislíbil i Chalupa.

Stráský na ministrova slova zareagoval. Po dohodě s ním proto na příští týden svolá na Modravu jednání všech stran zúčastněných sporu ohledně lokality Na Ztraceném, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Měli by se sejít zástupci vedení parku, ekologů, obcí, krajů a vědců. Podle mluvčího bude vedení parku ve středu oslovovat jednotlivé účastníky a podle jejich časových možností upřesní i termín setkání.

Nový zákon
"Klíčem k řešení problému Národního parku Šumava je nový zákon. Ten musí stanovit jasnou a pevnou koncepci na dlouhé období, a tím zajistit stabilitu včetně jasné strategie boje s kůrovcem a definice jednotlivých zón," uvedl v tiskovém prohlášení. Ministerstvo podle něj dokument nyní dokončuje. Svůj návrh zákona už minulý týden do sněmovny poslal i Plzeňský kraj.

Anketa

Kdo má pravdu ve sporu o kůrovce na Šumavě?

Aktivisté, kteří chtějí zabránit kácení 1979
Správa parku, která chce napadené stromy odvézt 5502
Nevím 565

Strategií ministerstva nyní podle Chalupy je vést debatu nad konkrétním návrhem zákona. Uvedl, že už před několika dny se sešel jak se starosty obcí, zástupci krajů, poslanci a senátory, tak se zástupci obou iniciativ Zachraňme Šumavu a sdružením ŠumavaPro a také i se zástupci části vědecké obce reprezentované Jakubem Hruškou. Předseda stínové rady parku se účastnil tiskové konference TOP 09 na téma Šumava a stěžoval si na to, že ředitel správy parku vyloučil už na jaře část vědecké obce z poradního orgánu vedení parku. Až 30 procent rozlohy parku by podle něj mělo zůstat na pospas přírodním procesům. V místech, kde už tomu tak je 15 let, je podle něj vidět, že příroda má vysoký potenciál obnovy.

FOTOGALERIE

Schwarzenberg: Ministerstvo hraje mrtvého brouku
Aktuální situaci na Šumavě vnímá ministr jako složitou. Připomenul, že vyhrocené spory mezi jednotlivými názorovými skupinami provází park od samotného počátku jeho vzniku, současná "kůrovcová situace" podle něj tyto spory jen vyostřuje.

JAK PROBÍHAJÍ BLOKÁDY

Vedle koaliční TOP 09, jejíž předseda Karel Schwarzenberg  přirovnal postoj ministerstva k dělání mrtvého brouka, kritizuje přístup vlády k problému i opoziční ČSSD. Její předseda Bohuslav Sobotka se dokonce do centra dění na Šumavě chystá ve středu vydat. Ve čtvrtek se boj o budoucnost Šumavy přesune do Prahy, kde se uskuteční jednání o parku na půdě Senátu. Diskutovat přijde i Chalupa, který má dovolenou do 10. srpna.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!