130 let

Křivdy i naděje celého (jednoho) světa

Česko

Možná na tomhle festivalu neběží filmy zrovna příjemné, o to víc jsou ale důležité. V úterý začíná třináctý ročník přehlídky dokumentů o lidských právech Jeden svět.

Letošní Jeden svět proběhne pod heslem a vtipnou znělkou na téma „vaše energie je potřeba jinde“, naznačující, že každý z nás má šanci měnit náš jeden společný svět k lepšímu. Tak jako se o to snaží například čínský obhájce lidských práv a laureát Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, kterému pořadatel festivalu, společnost Člověk v tísni, udělil cenu Homo Homini. Vězněného disidenta bude ve festivalové porotě Rudolfa Vrby symbolicky zastupovat prázdná židle.

Tato porota vybírá nejlepší snímek z kategorie Máte právo vědět, kde jsou uvedeny dokumenty upozorňující na neznámá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. V této sekci poběží například snímek Krev v mobilech, který ukazuje, že naše telefony obsahují minerály potřísněné krví obětí války v Kongu. Bagdádská filmová škola je zase koláží videodeníčků mladých iráckých filmařů zachycujících realitu kolem sebe. Tu ve svých textech reflektují i členové kubánské hiphopové skupiny Los Aldeanos z Hiphopové revoluce.

Snímky z hlavní soutěže se ucházejí o cenu za nejlepší film a režii udělované mezinárodní porotou. V ní zasedne například český producent a režisér Ondřej Trojan, lidskoprávní aktivistka a filmařka Ozlem Dalkiranová z Turecka či režisér loňského vítězného snímku Nepřátelé národa o genocidě za vlády Rudých Khmerů Rob Lemkin.

Bohatí, chudí a unesení Mezi divácky nejatraktivnější tituly v hlavní soutěži patří Chodorovskij - investigativní portrét někdejšího nejbohatšího Rusa a okolností jeho zatčení. Nizozemská Poloha hvězd poskytuje vhled do života chudých Indonésanů a jejich problémů - korupce, náboženských konfliktů, generačních střetů atd. Můj únosce je rekonstrukcí únosu skupiny turistů marxistickou guerillovou skupinou, která se tak snažila upozornit na zvěrstva páchaná kolumbijskými paramilitantními oddíly.

Žádné „oddychovky“ nenabídnou ani další tematické sekce. Tváře korupce mapují fenomén úplatkářství zejména v postkomunistických zemích; na výběru filmů a pořádání debat Jeden svět spolupracuje s organizací Transparency International. Blok Věku navzdory přináší portréty osobností, jež vedou i přes svůj pokročilý věk plnohodnotný život. Cesty ke svobodě vyprávějí příběhy lidí omezovaných válkami a diktaturami. Panorama je kolekcí úspěšných dokumentů z jiných akcí, Non Comm nabízí spoty o lidských právech a sociálních tématech. Žádné vysvětlení pak nepotřebují sekce Ženským hlasem, Ekologické výzvy, Krátké filmy či České dokumenty. Součástí letošního Jednoho světa se stanou již tradiční projekce na školách, speciální promítání pro seniory, panelové debaty a koncert VŠEM 14. 3. v pražském Rock Café, kde vystoupí Eggnoise a Lenka Dusilová. Výstavy budou věnované barmským politickým vězňům, sociálním tématům z dnešní Etiopie, životu venkovských Afghánců či husákovské normalizaci.

Festival Jeden svět, 8.-17. března v Praze (festivalové centrum v kině Lucerna), poté v dalších 33 městech České republiky.

Informace na www.jedensvet.cz

Autor: