Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Křižan a Ruml: Skalník udával

Česko

Malíř Joska Skalník byl dlouhá léta přítelem Václava Havla. Pak se ale s prezidentem rozešel - kvůli tomu, že byl agentem StB.

PRAHA Když se novopečený prezident Václav Havel stěhoval na konci prosince 1989 z ateliéru svého přítele malíře Josky Skalníka, zanechal mu stručný vzkaz: „Za sebe a za dějiny. V. H.“ Měl mu být za co vděčný. Dlouholetý přítel Skalník mu totiž po 10. prosinci, kdy Havel ohlásil kandidaturu na prezidenta, poskytl svůj vinohradský ateliér jako útočiště před všudypřítomnými novináři a aktivisty.

Skalník poté logicky doprovodil Havla na Hrad a fungoval dál jako jeho blízký spolupracovník. Už za několik měsíců ale musel odejít, a to proto, že další lidé z Havlova okolí objevili, že donášel StB.

Z Hradu Skalníka podle svých slov „vyhazoval“ Jiří Křižan spolu s Michaelem Žantovským. „Jednoho dne přišel Jan Ruml (pozdější ministr vnitra a politik ODS a Unie svobody, pozn. red.) s tím, že Joska Skalník je agent. Měl nějaké materiály, ale nemohu si po 20 letech vzpomenout, o co šlo. Mám nicméně dojem, že šlo o vázací akt a další věci, kde se psalo o tom, že dělal pro zahraniční sekci StB a práskal lidi, kteří chodili vždy ve středu večer na americké velvyslanectví -lidi z disentu i z kultury,“ vzpomíná tehdejší blízký Havlův spolupracovník Křižan.

Prezidenta se událost podle Křižana hluboce dotkla a požádal ho prý, aby událost spolu s Michaelem Žantovským (pozdější velvyslanec ve Spojených státech a šéf ODA) vyřešili: „Šli jsme za Skalníkem a on to začal popírat. My jsme mu to ale položili pod nos a on se v tu chvíli doznal. Řekli jsme mu, že už není zaměstnancem Hradu, což přijal.“ O tom, že měl Skalník předávat informace StB i v listopadu 1989, podle Křižana v té době nikdo nevěděl.

Co v dokumentech přesně bylo, si dnes nepamatuje ani Jan Ruml. V hlavních rysech nicméně Křižanovo vyprávění potvrzuje.

Agentem komunistické Státní bezpečnosti měl být jeden z hybatelů protirežimní a tvrdě pronásledované Jazzové sekce celkem šest let - od července 1983 do roku 1989. Za tu dobu vystřídal v záznamech StB celkem dvě krycí jména -„Black“ a „Gogh“. Nic ale není černobílé a je pravdou, že Skalník v těch letech strávil kvůli práci pro Jazzovou sekci několik měsíců ve vazbě. Iniciátor petice Stanislav Penc navíc připomíná, že Skalník dostal po roce 1989 opakovaně vízum do USA. „Myslím si proto, že nějaké udávání je nesmyl,“ říká.

Sám Skalník odmítá, že by StB donášel. „Já jediný kdysi věděl, kde se tiskne Revolver Revue, a nikdy se nic neprovalilo. Dělal jsem spoustu věcí s Rumlem, Lamperem, nikdy se nic neprovalilo. Připadá mi zvláštní, že se tahá takováhle špína. Tenkrát lidi chodili volit, v uvozovkách nepovinně, drželi hubu a krok, a teď, kdy různí paraziti tuhle zemi okrádají, se tahá špína na lidi jako já, jako že jsme něco provedli? Já jsem si to vodsral basou, zdravím, šílenýma věcma,“ řekl Skalník v rozhovoru, který vyšel ve včerejším vydání časopisu Reflex.

Ještě rozhodněji Skalník v rozhovoru popřel, že by StB informoval o počátcích Občanského fóra. „Prosím vás, jsem magor? Já, který OF spoluzakládal, budu donášet na OF? Nepřijde vám to jako kravina?“ odmítl vinu Skalník.

Co se v letech 1983 až 1989 přesně odehrávalo, je dnes velmi obtížné zjistit. Dokumenty, o kterých mluví Křižan s Rumlem, totiž zmizely.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.