Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize bere tuzemským letištím pasažéry

Česko

PRAHA Ekonomická krize loni snížila počet cestujících na tuzemských mezinárodních letištích a některá poslala do červených čísel.

Ruzyni ubylo osm procent cestujících, v Mošnově 13 procent, v Karlových Varech desetina a pardubickým terminálem prošlo o téměř polovinu méně lidí. Ztrátu čekají Mošnov a Pardubice.

Pražské letiště zatím zveřejnilo pouze předběžné údaje. Podle nich Ruzyní loni prošlo 11,6 milionu cestujících, zhruba o osm procent méně než v rekordním roce 2008. Počet pasažérů klesal meziročně po všechny měsíce až do konce října, v listopadu a prosinci byly výsledky naopak o několik procent lepší než v roce 2008. „Věřím, že i v nadcházejících měsících bude počet cestujících růst,“ komentoval to generální ředitel letiště Miroslav Dvořák.

Společnost Letiště Ostrava provozující letiště v Mošnově očekává za loňský rok ztrátu do deseti milionů korun. Výsledek hospodaření by tak mohl být lepší než předloni, kdy se firma propadla do ztráty 15,8 milionu Kč. Letiště loni odbavilo přes 307 000 cestujících proti 354 000 v roce 2008.

Mezinárodní letiště v Karlových Varech - Olšových Vratech, jehož vlastníkem je Karlovarský kraj, zaznamenalo loni meziroční pokles cestujících o téměř deset procent. Odbavilo tak zhruba 73 500 lidí. Hospodaření má skončit se ziskem odhadovaným asi na 3,5 milionu korun. To by přibližně odpovídalo výsledku dosaženému v roce 2008.

Se ziskem, byť nižším, počítá ve svém podnikatelském plánu letiště také letos, řekl jeho ředitel Václav Černý. V květnu byl na letišti otevřen nový terminál za 98,1 milionu korun. Díky němu může odbavit až půl milionu cestujících za rok.

Ještě v prvním čtvrtletí loňského roku vykázalo letiště meziroční nárůst odbavených lidí. Ve druhém čtvrtletí však dopadla krize na karlovarské hotely, kam míří přes letiště především ruská klientela. Pokles cestujících způsobilo i omezení charterových letů. Vypadla egyptská Hurgáda, tuniský Monastir a krétský Heraklion.

Provozovatel letiště v Pardubicích East Bohemian Airport skončil loni po letech zisků ve ztrátě téměř 11 milionů korun. „Končíme v propadu, ale stačíme to pokrýt ze zisků z minulých let. Neposílá nás to do kolen, nepotřebujeme od města a kraje dotaci,“ konstatoval ředitel Jan Andrlík.

Pardubické letiště loni využilo o téměř polovinu méně cestujících, podobné to bylo v tržbách.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...