Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize, co zatím jen vykukuje

Česko

HUDEBNÍ DIÁŘ

Prý máme krizi. Všichni to říkají. Ale navzdory tomu se skoro každý týden v domácím koncertním kalendáři objevuje jedno nové světové jméno. V poslední době třeba Tori Amosová nebo Faith No More. Zdá se, že nemalé procento Čechů a Moravanů chce prostě na onu špatnou hospodářskou situaci zapomenout tím, že si koupí lístek na koncert za desetinu svého platu. Ceny vstupenek totiž nenápadně za poslední dva tři roky vzrostly zhruba na dvojnásobek.

Ostatně i programy chystaných festivalů jsou přeplněné jmény, jejichž honoráře rozhodně netrpí charitativním syndromem. A přesto se zatím zdá, že zájem je neutuchající. Pořád si říkám, kdy se to zastaví. Kdy první festival ohlásí, že tento ročník byl poslední, protože dorazilo o pár tisíc návštěvníků méně, než pořadatelé čekali. Kdy se objeví zpráva, že zavedená koncertní agentura zkrachovala. Zatím vše nasvědčuje tomu, že nic podobného není na obzoru. A naopak se dozvídáme, že třeba vstupenky na koncert Depeche Mode se prodávaly postupně, aby nebyly vyprodány okamžitě, jaký o ně byl zájem. A to prosím nejlevnější z nich, na místa, odkud fanoušci své miláčky uvidí přibližně ve velikosti, v jaké by je viděli v televizi, stojí skoro tisíc korun.

Prostě krize hlad po hudebním nasycení nezastaví. Je otázkou, jestli onen zájem o živá vystoupení není prostým důsledkem toho tolikrát proklínaného pirátského stahování. Posluchači neutrácejí stovky korun za nosiče, které byly beztak předražené, a tak jim zbývají finance na zakoupení vstupného. A navíc v dnešní době uměle nafouknutých mediálních bublin se teprve na pódiu ukáže, jak na tom interpret opravdu je. A kdo by nechtěl na vlastní oči vidět někoho, od koho má doma k poslechu celou diskografii? Kdepak – krize v této oblasti prozatím jen nesměle vykukuje zpoza rohu. Právě dnes pod Řípem vystupující Eva a Vašek v rozhovoru vyprávěli, kterak se obávali, že jim opadne prodej po moravských povodních v roce 1997. A jak jim jeden fanoušek prozradil, že když přišel k ruině svého domu, první co udělal, bylo, že si koupil lahev rumu a jejich desku...

O autorovi| Antonín Kocábek, redaktor LN

Autor: