Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Řekni ďáblovi ne. V centru Prahy protestovaly stovky lidí, stojí za Ukrajinou

Demonstrace na podporu Ukrajiny uspořádaná spolkem Milion chvilek na Václavském náměstí v Praze. (22. února 2022) foto: Michal Turek, MAFRA

Několik stovek lidí se v úterý večer sešlo v centru Prahy, aby vyjádřilo solidaritu s Ukrajinou. Ruský prezident Vladimir Putin podle nich ohrožuje životy ukrajinských občanů a schovává válku za mírovou misi. Podobné akce na podporu Ukrajiny byly v plánu i v dalších městech, například v Karlových Varech, Českých Budějovicích či v Olomouci.
  19:54

Akce svolal spolek Milion chvilek a další hnutí. Demonstraci na Václavském náměstí zahájila po 19:00 píseň Say No to the Devil (Řekni ďáblovi ne) písničkáře Svatopluka Karáska. Protestující s sebou mají vlajky EU, NATO a Ukrajiny. Účastníci také napsali na zem křídou vzkaz Sláva Ukrajině.

Putin v pondělí večer oznámil, že Rusko uznává nezávislost dvojice separatistických republik v Donbasu na východě Ukrajiny a na jejich území vyslal ruské vojáky v rámci „mírové mise“. 

Jeho krok jednomyslně potvrdily obě komory ruského parlamentu. Západní země jej označují za porušení mezinárodního práva. Státy EU se v úterý podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku.

Postup Ruska odsoudili zástupci české vlády i opozice, podporu Kyjevu vyjádřili vedle politiků také zástupci krajů, měst, univerzit a spolků. Prezident Miloš Zeman zveřejnil prohlášení, že vstup ruských vojsk na Donbas zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení.

Kromě Milionu chvilek se na svolání úterní akce podílely Pulse of Europe, Paměť národa, Společně to dáme, Pojďme dál a další organizace.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat