Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize ovlivní přestupy už v zimě

Česko

PRAHA Už jen tři týdny zbývají do doby, kdy se fotbalisté celé Evropy změní v obchodní položku na seznamu skautů všech evropských klubů. Přestupní termín o víkendu nastartoval předčasně ostravský útočník Václav Svěrkoš, který se v lednu přesune do francouzského Sochaux a brzy ho budou následovat i další. I vinou celosvětové finanční krize se však velký přestupový „boom“ očekávat nedá.

„Nevím, jak dalece se ekonomická krize promítne do přestupů už teď v zimě. Největší dopad se ale určitě dá očekávat v létě příštího roku,“ odhadl pro LN hráčský agent Pavel Zíka.

„Cítit je už teď. Byl jsem na jednáních v západní Evropě. Bavili jsme se o hráčích a rozpočtech. Odevšad zněla jen slova beznaděje,“ varoval muž, který zastupuje mimo jiné i reprezentačního brankáře Petra Čecha.

„Nežijeme na izolovaném ostrově a přijít to musí. Pak bude nějakou dobu trvat, než se vše vrátí do normálu. Mezitím bude hůř,“ myslí si Zíka.

To by mohla být špatná zpráva pro české kluby, pro které jsou hráči hlavním exportním artiklem, žijí převážně z jejich prodeje a navíc nezviditelnily talentované jedince v evropských pohárech.

Pokračování na straně 21

Dokončení ze strany 24

Fotbalový expert Vladimír Táborský naopak nevidí situaci tak černě. „Neustále čtu o krizi v novinách a názory na její vliv se liší. Neviděl bych to tak tragicky. Jakmile ale na Západě utáhnou kohout, tak do našich velkých klubů nepřitečou potřebné peníze a tím pádem o ně přijdou i menší týmy,“ naznačil návaznost Táborský.

Odejdou hlavně mladí hráči Zatímco o ostřílené ligové hráče zájem není, talentovaní mladíci jsou pořád v kurzu. „O tyhle kluky je vždy zájem. Odejít mohou třeba Rajnoch, Suchý, Morávek, Řezník či Střeštík. Možná se budete divit, ale největší zájem je o brněnského Lukáše Marečka,“ jmenoval Zíka.

Spolu se Svěrkošem už mají jistý přestup do zahraničí slávista Tomáš Necid a Michal Kadlec, který dosud v bundesligovém Leverkusenu pouze hostoval ze Sparty a teď pouze zbývá doladit přestup.

„Ještě je brzy na tipování přestupů, ale Svěrkoš byla jen první vlaštovka. Pravděpodobně odejde Aleš Besta a další odchody se budou týkat hlavně pražské Sparty, kde byla asi největší nespokojenost. Bude chtít zpeněžit neperspektivní hráče,“ shrnul Táborský.

Právě letenský klub se už nyní poohlíží po zahraničních posilách, vyzkoušel mladého dánského stopera Mikkela Jensena nebo německého záložníka Sergia Petera z anglického Blackburnu. Otázkou je, zda si takové posily bude moci nakonec dovolit.

„Sparta musí nastavit úsporný program. Její éra dominance skončila. Už si nemůže dovolit to, co dříve. Budou muset pracovat s tím, co mají a ne nakupovat za desítky milionů korun,“ přemítal Táborský, podle kterého se nedají očekávat ani velké přesuny v rámci „vybrakované“ ligy.

„Ale věci ve fotbale se strašně rychle mění. Nakonec může překvapit přestup třeba nějakého toho Střeštíka. Sice nejsou ve formě, ale jméno si udělali,“ říká Táborský. „Ale moc toho neočekávám,“ poznamenal.

***

Kdo by mohl odejít?

Marek Suchý (20 let) Už rok kolem mladého stopera Slavie sondují skauti největších velkoklubů. Spojován byl s Realem Madrid, Rangers, Evertonem či AC Milán. Jan Rajnoch (27 let) Obránce a defenzivní záložník byl v létě blízko přestupu do utajeného italského klubu. Rozhodl se však ještě zůstat a pomoci Mladé Boleslavi. Teď možná nastal čas na odchod.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!