Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize podporuje malé podnikání

Česko

Zájem budoucích podnikatelů a živnostníků o přípravné kurzy silně roste

PRAHA Stále více lidí v České republice uvažuje i v souvislosti s ekonomickou krizí o svém vlastním podnikání. Rostoucí nezaměstnanost, která již dosahuje téměř deseti procent, tak vede často k tomu, že povzbudí k podnikání i ty, kteří by si na něj jinak netroufli. Jen za loňský rok přibylo více než 17 tisíc lidí, kteří si vydělávají samostatnou výdělečnou činností. Ještě o dva tisíce víc přitom přibylo lidí, pro které vlastní podnikání představuje jediný (hlavní) zdroj příjmů. Je ovšem také mnoho těch, kteří by se chtěli postavit na vlastní nohy, a zároveň neví, jak své podnikání rozjet. „Představu o vlastním podnikání jsem v hlavě měla, ale jeho provedení vůbec ne,“ říká Alena Linhartová, která nedávno začala sama podnikat.

Budoucí podnikatelé tak mají velký zájem o různé kurzy, které nabízejí, že naučí základní dovednosti potřebné pro uskutečnění vlastního podnikání. Společnosti, které takové kurzy poskytují, se shodují, že zájem stoupá. „Poptávka je hodně velká, myslím, že to souvisí i s tím, jak lidé vidí rostoucí nezaměstnanost.

Chtějí se raději osamostatnit a spoléhat sami na sebe,“ říká Jiří Novotný, jednatel společnosti Ekotern, která nabízí například lekce pro zájemce o podnikání. Naopak klesá zájem o kurzy, které jsou určené již aktivním podnikatelům.

„Šetří a nechtějí investovat do dalšího vzdělávání,“ dodává Jiří Novotný. Vyšší poptávku zaznamenává i obecně prospěšná společnost Prosperita. Ta pořádá i dotované kurzy, které mají oslovit lidi na trhu práce znevýhodněné, jako jsou ženy s dětmi nebo starší lidé.

Ti se učí, jakou zvolit marketingovou strategii, jak vést účetnictví, nebo základy práva. „Říkáme lidem, že krize je ideální příležitost, kdy se ekonomika mění a kdy se dá dobře přijít s něčím novým v malém podnikání,“ upozorňují zástupci Prosperity. Jeden z jejích kurzů absolvovala například právě Alena Linhartová, která nyní nabízí lekce angličtiny. A podobně jako další lidé, kteří prošli podobnými vzdělávacími kurzy, ovšem upozorňuje, že nápad musí mít člověk sám.

S tím, že aktivnější část nezaměstnaných řeší svou situaci tím, že se dá na podnikání, souhlasí také Hospodářská komora ČR (HK ČR). „S růstem nezaměstnanosti je nutno očekávat také zvýšení počtu lidí, kteří nově vyzkouší podnikání,“ řekl prezident HK ČR Petr Kužel. Komora proto nabízí bezplatné poradenství při vstupu do podnikání a na letošní rok plánuje zahájení vzdělávacích kurzů.

Podle HK ČR se totiž dá očekávat, že počet podnikatelů a zájemců o podnikání poroste dál i v letošním roce. Na to se připravuje i ministerstvo práce a sociálních věcí, které chce prostřednictvím úřadů práce letos nabídnout více rekvalifikačních kurzů než v loňském roce.

***

S růstem nezaměstnanosti se očekává zvýšení počtu podnikatelů

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...