Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
26. října 2016 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krize s účastí na Hradě? Bývalý poslanec Husák obdržel pozvánku po třech letech

Bývalý poslanec TOP09 Jan Husák obdržel pozvánku na Hrad po třech letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý poslanec TOP09 Jan Husák obdržel pozvánku na Hrad po třech letech. | foto: Facebook JH

PRAHA Z pátečních oslav státního svátku na pražském Hradě se omluvily desítky zákonodárců. Zástupci Hradu s reálnou hrozbu nízké účasti bojují, jak se jen dá. Pozvánka na recepci dorazila v úterý i bývalému poslanci Janu Husákovi, který v dolní komoře Parlamentu nepůsobí už tři roky. Husák pozvánce nerozumí a recepce se nezúčastní.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v pondělí řekl, že v neúčasti některých politiků problém nevidí. „Drobný výpadek několika politiků neohrozí průběh oslav,“ uvedl pro Radiožurnál. Za „drobný výpadek“ tak mluvčí považuje například neúčast všech poslanců z KDU-ČSL, TOP 09 i ODS. Na slavnostním večeru ve Vladislavském sále tak budou chybět desítky zákonodárců, což se může značně projevit i na obsazenosti během recepce v přilehlém Španělském sálu.

Bývalý poslanec TOP Jan Husák.

Bývalý poslanec TOP Jan Husák.

„Na to, že včera pan Ovčáček pronesl, že už žádné pozvánky nerozesílají, tak mně, jakožto bývalému poslanci, dnes přišlo toto,“ napsal v úterý na svůj facebookový profil bývalý poslanec TOP09 Jan Husák. K příspěvku přiložil fotografii zobrazující pozvánku od prezidenta republiky Miloše Zemana na páteční recepci pořádanou při příležitosti státního svátku České republiky.

Husákovi podobná pozvánka nepřišla už tři roky, tedy od dob, kdy Poslaneckou sněmovnu v roce 2013 opustil. Serveru Lidovky.cz prozradil, že jej obsah obálky nalezené v poštovní schránce poněkud překvapil. „Nevím, jak si to vysvětlit. Loni jsem ani pozvánku nedostal. A ten způsob, jakým přišla letos, se mi poněkud příčí,“ uvedl.

Podle poslance je smutné, že se na takovou státní akci hledá komparz, kde se dá. Mluvčí prezidenta serveru Lidovky.cz ale napsal, že hrozba účasti nízkého počtu hostů vysoká není. „Zváni jsou lidé z různých společenských sfér, politici, církevní hodnostáři, diplomaté a tak dále. Klíčoví jsou i příbuzní vyznamenaných,“ komentoval, proč pozvánka přišla po třech letech i Husákovi. Ten podle svých slov pozvání Hradu nepřijme.

rsaRobert Sattler