Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Krize se valí na pacienty

Česko

  8:40
PRAHA - Plán ministerstva zdravotnictví, jak uchránit pacienty před dopady ekonomické krize, má podporu premiéra Mirka Topolánka (ODS). „Jsou tam některé technické detaily. S tou hlavní ideou všichni souhlasíme,“ řekl včera Topolánek po jednání vlády. „Beru ta opatření za nezbytně nutná a dobře připravená,“ dodal.

Stát má platit víc. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová navrhuje, aby stát platil víc za důchodce. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Součástí plánu ministryně Daniely Filipiové (ODS) je, že zdravotní pojišťovny budou dávat méně peněz na vlastní provoz a na bonusy pro pojištěnce. Více než miliardu korun letos převedou z jiných fondů na zdravotní péči. Dotkne se to různých příspěvků z fondu prevence na sportovní chrániče a helmy nebo na plavání. „V tuto chvíli to neznamená úplné zrušení těchto bonusů, ale jejich omezení,“ uvedl ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Pro jeho pojišťovnu to podle něj nebude problém. S úsporami už prý začali. „Hned v lednu jsem zahájil proces úspor. Cítili jsme, že je menší výběr pojistného. Je jasné, že musíme především zaplatit zdravotní péči než si vyplácet odměny,“ uvedl Gajdáček.

Uvozovky dolníZahájili jsme proces úspor. Cítili jsme, že je menší výběr pojistného. Je jasné, že musíme především zaplatit zdravotní péči pacientům než si vyplácet odměny.Uvozovky horní


Právě různé příspěvky na očkování, rovnátka, brýle nebo sportovní helmy dosud hrály v konkurenčním boji zdravotních pojišťoven hlavní roli. Někteří klienti měnili pojišťovnu jen kvůli nim. Ti teď mohou být zklamaní. Samotné pojišťovny by ale nejradši lákaly klienty na něco úplně jiného. „Soutěžit v tom, která pojišťovna koupí pojištěncům lepší helmu, není správný směr.

Dělali jsme to jen proto, že nebyly jiné možnosti, v čem se odlišovat,“ říká Gajdáček. „Nepokládám to za tragédii, když se fond prevence zkrátí. Kdyby si pojišťovny konkurovaly v kvalitě servisu, není potřeba soutěžit přes příspěvky,“ souhlasí také Pavel Vepřek, ředitel pro strategii a rozvoj Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V ekonomické krizi roste místo platů počet nezaměstnaných. Proto se nevybere na zdravotním pojištění tolik. Pojišťovny sledují zhoršení výběru pojistného už několik měsíců. Pokud by stát nezakročil, dostal by se letos systém zdravotního pojištění podle různých odhadů do dluhu 8 až 10 miliard korun. To by nutně zhoršilo dostupnost zdravotní péče.

Ministryně Filipiová přišla kromě jiného s tím, že by stát měl více platit za důchodce, nezaměstnané a další takzvané státní pojištěnce. Do zdravotního pojištění by tím letos přibylo 2,6 miliardy korun. Zároveň by se měly zrušit stropy maximálního pojistného pro zaměstnance. Lidé, kteří berou nejvyšší výplaty, by tak zaplatili na pojištění do konce roku téměř o miliardu víc. Díky posílení kontroly placení pojistného by měly pojišťovny dostat další půl miliardu navíc. Celkem hospodaří zdravotní pojišťovny ročně s více než 200 miliardami korun. Letos by získaly díky jmenovaným opatřením o 5,1 miliardy korun více, v roce 2010 dalších 8,4 miliardy. „Jsou to opatření, která mají eliminovat dopady ekonomické recese, samo o sobě to krizi řešit nebude,“ vysvětlil Topolánek. O protikrizových plánech ve zdravotnictví jako první informovaly MF Dnes a Hospodářské noviny. Předseda poslaneckého zdravotního výboru David Rath (ČSSD) v tisku předeslal, že by opozice mohla s návrhy souhlasit. Předseda ČSSD Jiří Paroubek byl ale včera opatrnější. „Počkáme si na projednání plánu,“ řekl.

Vláda měla balíček opatření schvalovat už včera. Protože však někteří ministři nebyli přítomni, odložila jej na příští týden.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...