Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize v ČSSD I. díl: Chovanec není mušketýr, Sobotkovi se věří

Česko

  7:00
Následující týden rozhodne o ČSSD. V neděli totiž širší vedení strany rozhodne, jak naloží z pučisty Milanem Chovancem, Michalem Haškem, Jiřím Zimolou, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem. Lidové noviny pro vás připravily obsáhlou anketu s klíčovými sociálními demokraty. Jejich odpovědi postupně přinese i server Lidovky.cz.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Hašek, nebo Sobotka? Pro vítěze předčasných voleb klíčová otázka následujících dní a týdnů. Redakce LN proto sestavila tři otázky, které rozeslala členům výkonného výboru ČSSD, jež budou 10. listopadu rozhodovat o dalším směřování strany i o podobě povolebního vyjednávání.

  • 1. Měl by v čele strany a vyjednávacího týmu zůstat předseda Bohuslav Sobotka?
  • 2. Jak se postavit k rebelům z Lán? Měli by být potrestáni?
  • 3. Jakým způsobem by se měla ČSSD zaručit, že její poslanecký klub bude postupovat jednotně?
MInistr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD
1. Bohuslav Sobotka musí zůstat v čele strany, žádná jiná varianta neexistuje.

2. Měli by odstoupit ze svých stranických funkcí. A to nejpozději na ÚVV, i když bych byl rád, kdyby to učinili už dříve. Přál bych si, aby postupovali podobně jako pan Zimola. Každý tam měl nějakou roli. Mně osobně připadá, že nejinformovanější byli pánové Hašek a Tejc. Minimálně Hašek dle mého jednal s Milošem Zemanem také o Bohuslavu Sobotkovi. O tom jednání Michal Hašek Jeronýma Tejce informoval. A ty informace potom Tejc také šířil po poslaneckém klubu a řekl to i mně. Jsou to informace velice závažné, o tom, že z nějakých důvodů musí Bohuslav Sobotka odejít. Ty důvody je velmi obtížné zjistit. Pochybili všichni, i když míra angažovanosti je různá. Vyvodit důsledky by tedy měli všichni.

3. Chce to odpovědnost všech. Poslanci určitě sledují, co se děje ve straně. Zejména bych byl rád, kdyby si to vzal k srdci Jeroným Tejc. Vztah mezi předsedou klubu a předsedou strany je klíčová věc. Musí být založený na důvěře. Tejc na předsednictvu strany řekl, že se lidsky rozešel s Bohuslavem Sobotkou. Pokud to tak je, měl by z toho pro sebe vyvodit závěr.

Komentáře k situaci v ČSSD:

Petr Bakule, místostarosta Hořovic
1. Je k tomu pověřen, nemám pocit, že by to měl být někdo jiný.

2. Určitě by měly přijít nějaké sankce, protože takto se to v politice nedělá, zejména ne v té vrcholové. Ale názor si ještě budu utvářet. Lidsky mi to přijde, že byli jako tři mušketýři: všichni za jednoho, jeden za všechny. Že se pan Chovanec pak zachoval jinak, to se mi chlapsky nelíbí.

3. Bude důležité, jakým způsobem přistoupíme k účastníkům lánské schůzky. Předsedou klubu je teď Jeroným Tejc. Myslím, že o tom, jak jít k jednotě, bude více jasno po 10. listopadu.

Milan Štěch

Milan Štěch, předseda Senátu
1. Samozřejmě

2. Funkcí by se měli vzdát všichni. Předpokládám, že je k tomu přivede zdravý rozum, jinak o tom bude muset hlasovat ÚVV.

3. Myslím, že ta případná rozpolcenost rychle přejde. Poslanci si brzy uvědomí, že pro ně není situace, kdy by došlo ke štěpení, výhodná. Protože by mohlo vést k předčasným volbám. Takže to riziko nevidím jako příliš velké.

Ivan David, exmistr zdravotnictví
1. Jsem přesvědčen, že toto není hlavní problém sociální demokracie. Je třeba začít věci řešit z úplně jiného konce. Jestli je tam Franta, nebo Pepa na podstatě nic nemění. Myslím si, že by se ČSSD měla zaměřit na obsahovou stránku věci, ne na personálie. Mně celá ta věc připadá jako čím dál trapnější. Jinak přednesu stanovisko svého obvodu, tedy že máme podpořit předsedu Sobotku a že má být volební sjezd.

2. Celá ta věc je velmi problematická proto, že nevidím důvodu, proč by se někdo nemohl sejít s představitelem státu na jeho pozvání. Takových schůzek probíhá spousta a není zvykem o nich referovat. Nevím, o čem tam jednali, ale těžko k tomu zaujmu nějaké stanovisko. Dlouhodobé problémy sociální demokracie vyústily v relativní volební neúspěch. A měly by se hledat jeho příčiny. Celé vedení strany se na tom neúspěchu podílí, proto by měl být sjezd.

3. Není vždy důležité, jestli se jedná jednotně, ale jestli se jedná správně. Takže pokud budou jednotně jednat nesprávně, tak to bude větší chyba, než kdyby tam byly dvě části. Obávám se, že se to bude dále zhoršovat. A to nezmění ani mimořádný sjezd, protože ta záležitost je dlouhodobější.

Jiřina Hančarová, zastupitelka v Mladé Boleslavi
1. Ano, určitě měl.

2. Já za odpovědné rebely osobně považuji Haška a Škromacha. Tam jsem pro jejich odvolání ze všech stranických funkcí. U ostatních nemám utříbený názor. Dle mě by nejlepší gesto bylo, kdyby Škromach a Hašek odstoupili ze svých mandátů. To se ale nestane.

3. Byla bych pro převolení předsedy klubu. Je neúnosné, aby tam nadále zůstal Tejc.

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

Hašek a spol. ministry? Moji důvěru nemají, odmítá je Sobotka

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

ZVĚŘINA: Až se Zeman zotaví, na ČSSD ještě zapracuje

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat