Premium

Kosovo se ‚oduznávat‘ nebude, tvrdí premiér Babiš. Prezidenta se jen zeptal na jeho názory

Premiér Andrej Babiš v projevu na Valném shromáždění OSN | foto: Reuters

1. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Česko a země Visegrádu by měly hrát aktivnější roli v globální politice. Premiér Andrej Babiš hájil tuto tezi na půdě OSN. V rozhovoru pro LN mluvil také o Kosovu a svém vztahu k prezidentovi a rezolutně odmítl bankovní daň.

LN: Pane premiére, mluvíme na konci vaší cesty do USA. Jedno z jejích hlavních témat byla ochrana klimatu. Zúčastnil jste se Summitu pro klimatickou akci, pak jste mluvil na Summitu OSN o udržitelném rozvoji a také před Valným shromážděním OSN. Myslíte si, že všechna tato fóra a projevy světových státníků ochraně klimatu reálně pomohly?
Chápu, že mediálně bylo klima prezentováno jako nejdůležitější téma jednání v OSN. Ale ve svém projevu jsem mluvil i o jiných věcech. Hlavně jsem řekl, jak je Česká republika skvělá a jak jsme jako stát úspěšní. Musíme to světu opakovat, i když si to sami často neuvědomujeme.

V New Yorku jsem se mimo jiné zúčastnil panelu o důchodech v rámci fóra pořádaného agenturou Bloomberg. Když jsem poslouchal ostatní příspěvky, říkal jsem si, jak je náš systém dobrý pro lidi: málokde důchodci neplatí daně nebo, že náš stát platí důchodcům zdravotní pojištění. V USA 50 milionů lidí nemá vůbec zdravotní pojištění. Česko má navíc před sebou skvělou budoucnost. Budeme v rámci Evropy stále bohatší a vyspělejší, zatímco některé země budou spíše ztrácet.

iDNES Premium

DOČÍST ČLÁNEK ZDARMA

Žádné závazky a vyzkoušení zcela zdarma.

Do 30. listopadu 2019

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...