Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křižovatky vysávají státní kasu

Česko

PRAHA Rozpočty na výstavbu tuzemských dálnic neúměrně zatěžují nadbytečné sjezdy a mimoúrovňové křižovatky. Ve srovnání s jinými zeměmi se v České republice sjezdy staví v kratších odstupech.

Shodli se na tom účastníci včerejšího semináře o cenách dálnic na úřadu vlády. Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stojí stavba kilometru české dálnice 227 milionů korun, což je mírně nad průměrem okolních zemí.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka jmenoval dva hlavní důvody, proč se staví více sjezdů. Jedním z nich prý je legislativa, podle které se „dálnice napojuje na území, a nikoliv území na dálnice“. Ohled se musí brát i na ochranu přírodně cenných lokalit. Druhým důvodem jsou podle ministra politické zájmy, například krajů či obcí, které si sjezdy prosazují lobbingem.

Ekonom Michal Mejstřík, člen někdejší Národní ekonomické rady vlády (NERV), která vysoké ceny dálnic kritizovala, vidí jako velké nebezpečí při výstavbě dálnic možnou korupci. Podle něj existují desítky případů, kdy si soukromí investoři nechali postavit sjezd například ke skladu za státní peníze. Exity by prý měly být jen tam, kde jde o obslužnost velkého území a je to ekonomicky zdůvodnitelné.

Na stranu kritiků drahých dálnic se přidal ministr financí Eduard Janota. Podle něj si řadu stavebních akcí prosadí „nejrůznější lobby“. Janota se opřel také do způsobu výběrových řízení. Firmy se údajně často domluví a nabídnou nízkou cenu, po vítězství v tendru však požadují po státu doplatky za nutné práce, například ekologická opatření, takzvané vícenáklady. „Státní správa to víceméně pasivně všechno proplatí a v tom já vidím největší problém,“ řekl Janota.

Reinhard Pirner z bavorského ministerstva vnitra, které má na starost silniční propojení Bavorska s Českem, poukázal na odlišnou praxi v Německu. Pokud chce bavorská obec napojení na dálnici, musí ho zaplatit, neprokáže-li, že není jen pro místní potřebu.

Jak uvedl generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík, mimoúrovňová křižovatka vyjde na stovky milionů. Někdy se ale její cena může vyšplhat až na miliardu korun. V nejbližší době se změnou při výstavbě českých dálnic není možné počítat, neboť nynější výstavba se plánovala před několika roky.

Tabulka

Kolik stojí?

Srovnání cen dálnic

Rakousko 329 mil. Kč

Maďarsko 287 mil. Kč

Slovensko 245 mil. Kč

Česká republika 227 mil. Kč

Německo 211 mil. Kč

Slovinsko 187 mil. Kč

Chorvatsko 176 mil. Kč

Dánsko 151 mil. Kč

Zdroj: ŘSD

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...