Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, sněhu je přes půl metru

Bouda pod Sněžkou (12. prosince 2022) foto: Webové kamery HD internet

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš dnes stouplo po jednom dni z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí v současné zimní sezoně byl poprvé vyhlášen v pondělí, vyplynulo z informací na webu Horské služby Krkonoše.
  9:22aktualizováno  13. prosince 8:25

Na hřebenech Krkonoš je 40 až 70 centimetrů sněhu. Také v polské části Krkonoš platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, uvedla dnes polská horská služba. První stupeň lavinového nebezpečí byl v minulé zimní sezoně na české straně hor poprvé vyhlášen 1. prosince.

„Za posledních 24 hodin napadlo 20 centimetrů nového sněhu a za 48 hodin 28 centimetrů nového sněhu, a to za působení severozápadního až severního větru. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, odtrhových zónách a ve žlabech. Sníh napadl na slabou vrstvu námrazy, pod níž se tvoří nestabilní vrstva hranatozrnitého sněhu,“ uvedl ráno Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

„Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Malé nebo střední laviny se mohou samovolně uvolnit, většinou se však zastaví ještě na svahu,“ uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno jasno, minus 15 stupňů Celsia a 45 cm sněhu, z toho 20 cm nového, uvedla krkonošská horská služba.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

V Krkonoších se od víkendu lyžuje v největším krkonošském skiareálu Špindlerův Mlýn, ve SkiResortu Černá hora - Pec a v areálu Malá Úpa. Střediska zatím jedou jen zčásti, tento týden budou nabídku pro lyžaře dál rozšiřovat. Do denního provozu se v sobotu po podzimní pravidelné odstávce rozjela také kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

Lanovka na Sněžku byla v pondělí ráno v provozu, její horní úsek z Růžové hory na Sněžku však zastavil silný vítr. Podle dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru před polednem v nárazu dosáhla rychlosti přes 86 km/h. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat