17. srpna 2014 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krkonoše jsou přeplněné turisty. Novela vymezí klidová území a omezí vstup

Turisté na Sněžce pozorují Luční a Studniční (vlevo) horu. V dálce se rýsuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na Sněžce pozorují Luční a Studniční (vlevo) horu. V dálce se rýsuje... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

MALÁ ÚPA/PRAHA Krkonoše mají potíž. Šest milionů lidí, kteří do nich každý rok zavítají, začíná být nad možnosti tamější přírody. Alespoň částečně by jejich nával mohla omezit nová legislativa a s ní příprava klidových území.

I když ještě nejsou tato místa konkrétně vytyčena, půjde o lokality s výskytem vzácné zvěře a rostlin. Vstup do této „divočiny“ budou ochránci přírody regulovat.

Pozor na vzácné druhy

Skupinky návštěvníků tam pravděpodobně budou moci vkročit jen pod dohledem průvodce, a ještě bude záležet na ročním období. Aby třeba turisté nerušili vzácné ptáky při tokání. Novelu zákona o národních parcích dostane v září na stůl Sobotkova vláda.

Krkonoše mají potíž. Šest milionů lidí, kteří do nich každý rok zavítají,...

„Po začátku platnosti novely nedojde k výrazné změně současného vymezení, kam může turista vstoupit,“ vysvětluje Vladimír Dolejský, náměstek ministra životního prostředí. Resort nicméně plánuje, že se zpřístupní jedno procento nyní nejpřísněji chráněné krkonošské divočiny.

Sběrači mají zákaz už teď

Stejný scénář čeká i České Švýcarsko, kam ale dorazí dvanáctkrát míň lidí než do nejvyšších hor Česka. Nejvíce se „otevře“ Podyjí, kde lidé nově budou moci procházet deseti procenty parku včetně vyhlídky nad vinicí Šobes, kam je dnes oficiálně vstup zakázán.

Správci Krkonošského národního parku některé lokality před návštěvníky zavírají už nyní: ale jen na pár týdnů kvůli sběračům borůvek. Aktuálně je proto na šestnácti místech všech tří zón zakázán pohyb mimo značené trasy.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)