Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie šetří tragický pád smrku na auto u Malé Úpy jako usmrcení z nedbalosti, strom tam zabil tři lidi

Na auto jedoucí z Horní Malé Úpy směrem na Trutnov spadl třicetimetrový smrk, tři lidé zemřeli. (19. června 2022) foto: HZS Královéhradeckého kraje

V případu nedělního pádu smrku na projíždějící auto u Horní Malé Úpy v Krkonoších policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. Při neštěstí zemřeli tři lidé, těžce zraněný senior je v nemocnici. Strom, který se zlomil patrně kvůli silnému větru, prozkoumají znalci. Viníkovi hrozí rok až šest let vězení. Silnice je od úterního odpoledne znovu otevřena.
  9:42aktualizováno  21. června 15:43

Strom spadl na auto na silnici II/252 do Malé Úpy v neděli asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou.

V autě, které jelo směrem od Malé Úpy, zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem přepravili do nemocnice.

Na auto jedoucí z Horní Malé Úpy směrem na Trutnov spadl třicetimetrový smrk, tři lidé zemřeli. (19. června 2022)

„Strom, který spadl na projíždějící vozidlo, zajistili policisté ke znaleckému zkoumání. U řidiče nemohla být provedena dechová zkouška, proto byl nařízen odběr krve. U mrtvých byla nařízena soudní pitva,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Auto bylo zcela zničeno. Policisté na vozidle značky Opel odhadli škodu na 370 tisíc, na stromě a kovovém svodidle 15 tisíc korun.

„Z prvotního šetření vyplynulo, že strom se pravděpodobně zlomil a poté spadl přes silnici vlivem poryvu větru,“ uvedla policejní mluvčí.

Na místo byl přizván znalec z oboru dendrologie, který posoudí stav porostu. Příčinou a okolnostmi nehody včetně pádu stromu se dále zabývají trutnovští policisté, čekají na výsledky znaleckého zkoumání.

KRNAP nechá pokácet 15 stromů

Správa Krkonošského národního parku nechala kvůli nedělnímu neštěstí u silnice do Malé Úpy pokácet 15 stromů, které se jevily jako rizikové. Lesníci zkontrolovali porost v lokalitě nehody již v neděli. Dřevorubci začali s kácením v pondělí, ale kvůli bouřce se práce protáhly až do úterý.

K zemi šly stromy, které byly stejného charakteru jako padlý strom. Zřícený smrk měřil asi 30 metrů a byl starý kolem 150 let.

„Zatím jsme nezjistili, že by u některého z preventivně kácených stromů hrozilo nebezpečí bezprostředního pádu,“ řekl v pondělí odpoledne mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Devítikilometrový úsek silnice od hranice na Pomezních Boudách po křižovatku Trutnov - Pec pod Sněžkou byl po dobu odklízení následků nehody a kácení uzavřen. Auta jezdila po objížďce. Policie v úterý v 15:00 oznámila, že obnovila provoz.

Také správci parku se kloní k tomu, že strom spadl zřejmě kvůli silnému poryvu větru. „Strom byl také ve spodní části zřejmě napadený hnilobou,“ uvedl Drahný.

Smrk se zlomil ve výšce asi tří metrů nad zemí. U pařezu měl strom asi jeden metr v průměru. „Strom vypadal zdravě a nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozil jeho pád,“ řekl Drahný.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Správa KRNAP stromy podél cest podle Drahného průběžně sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko poražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Nedělní tragédie je podle něj první takovým případem v Krkonoších.

V pohoří v neděli odpoledne vál silný vítr. Podle dat z meteorologické stanice na poštovně Anežka na Sněžce měl vítr v neděli před 14:30 v nárazu rychlost 121,7 kilometru v hodině, což bylo nad hranicí orkánu, která je 118 kilometrů v hodině.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!