Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodeň na pět let zavřela Dětský ostrov. Teď ho znovu otevřela houpající se Krnáčová

Primátorka si vyzkoušela mnohé atrakce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka si vyzkoušela mnohé atrakce. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Poprvé od povodní se veřejnosti znovu otevřel smíchovský Dětský ostrov, čímž se méně zatížená strana pražské náplavky dostala znovu do popředí. Rekonstrukci za celkem 19 milionů korun ovšem provázela řada problémů, veškerý materiál totiž museli technici dovážet na lodích po Vltavě. Prostorné hřiště, které nabízí celou škálu sportovních možností, získalo značku Česká kvalita.

Praha v posledních týdnech uzavřela několik mostů či lávek pro pěší. Veřejnost se může po pátečním dopoledni těšit alespoň jednomu nově otevřenému prostoru nedaleko dvou mostů - Jiráskova mostu a mostu Legií. 

Slavnostního otevření Dětského ostrova se zúčastnil vedle pražské primátorky Adriany Krnáčové starosta Prahy 5 Pavel Richter a první zástupce starosty Martin Slabý. Společně před zraky fotografů a kameramanů přestřihli pásku a pózovali na houpačkách pro děti. Primátorka si vyzkoušela i další atrakce. Jak vidno z fotografií, atmosféru si náležitě užívala.

Po povodních zavřeno

Dětský ostrov na smíchovské straně mohou obyvatelé Prahy znovu využívat poprvé od roku 2013. Dosud byl kvůli povodni nepřístupný. Radnice Prahy 5 na rozlehlém areálu vybudovala nejen fotbalové, volejbalové a nohejbalové hřiště, ale také nespočet atrakcí pro děti včetně prolézaček pro handicapované děti.

Primátorka si otevření Dětského ostrova zjevně velmi užívala.
Slavnostního zahájení provozu se zúčastnil vedle pražské primátorky Adriany...

Jak řekl první místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO), je tato unikátní atrakce pro děti s handicapem náznakem jistého trendu ve veřejném prostoru. „Je to věc, kterou bychom v naší městské čísti viděli rádi i na dalších místech, protože nechceme handicapované děti vyčleňovat,“ řekl uprostřed davu dětí serveru Lidovky.cz. 

Na ostrově také radnice umístila SOS maják – jde o tlačítko napojené přímo na složky záchranného systému. Hřiště navíc získalo značku kvality v systému Česká kvalita.

Náklady na rekonstrukci hřiště, která začala začátku letošního roku, jsou zatím vyčísleny na 19 milionů korun. „Budou tam nějaké vícenáklady, protože při odkryvu jsme naráželi na další a další problémy, které tu historicky byly, nicméně myslím si, že jsme se udrželi v rozumných mezích,“ uvedl Slabý ještě před slavnostním přestřižením pásky. 

Rekonstrukce byla nákladná i časově náročná z důvodu nesnadného přístupu k ostrovu. Lávka vedoucí na ostrov unese pouze 3,5 tuny, takže veškerý materiál musel být dovážený na lodích po řece. „Další věc, kterou jsme zjistili, je, že kolem Dětského ostrova je hrozně vysoké dno,“ uvedl Slabý. Stavebníci tak museli sledovat každý centimetr průtoku, aby se lodě s materiálem k ostrovu dostaly.

Komplikace rekonstrukce

Ostrov se navíc nachází v zátopové oblasti. Komplikací během oprav bylo nejen z toho důvodů hned několik. Lze jmenovat například nehodu dvou lodí, které narazily na dno. 

Původní projekt minulého vedení radnice počítal s větším zázemím, restaurací a...

Původní projekt minulého vedení radnice počítal s větším zázemím, restaurací a podobně, což naráželo u Povodí Vltavy, které zamítlo jakékoliv rozšíření.„Proto jsme se nakonec rozhodli k variantě, která ostrov opraví podle původního vzoru, ovšem s novými atrakcemi,“ uvedl starosta.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...