16. srpna 2016 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krnáčová se chystá na návštěvu Číny, bude jednat o chovu pand v Praze

Panda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Vedení hlavního města Prahy navštíví na přelomu srpna a září na pozvání primátorů Pekingu a Šanghaje Čínu. Představitelé české metropole budou jednat také o chovu chráněných pand velkých v pražské zoo. Vyplývá to z programu zahraniční cesty. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) hodlá za Prahu uzavřít partnerství se Šanghají.

Praha už dřív za nesouhlasu opozice obnovila partnerství s Pekingem. A kritika na adresu koalice ohledně vztahů s Čínou trvá. O chovu vzácných zvířat mluví vedení zoo i politici řadu měsíců.

Právě Čína, která je domovem pandy, by mohla zvíře České republice poskytnout. Z programu cesty po Číně vyplývá, že zástupci Prahy zavítají mimo jiné do pekingské zoo a znovu projeví zájem o chov pandy v trojské zoo. O samotné zápůjčce zvířete by podle čínských zákonů musel rozhodnout prezident. S tím se ovšem primátorka na zahraniční cestě potkat nemá. O možnosti chovat pandu se diskutovalo i při nedávné návštěvě čínské delegace v Praze. Obě strany podepsaly memorandum.

Malá panda
Panda

Panda je v současnosti ohrožený druh

V divoké přírodě žije přes 1800 pand velkých, přičemž jejich počet stoupá. Dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Panda velká patří přesto mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Neziskové organizace i někteří politici kritizují spolupráci s totalitní Čínou, která podle nich popírá lidská práva. Čínská vláda používá takzvanou pandí diplomacii k propagaci své země. Podle opozičních zastupitelů pražská koalice neřeší podstatné problémy. „Metro D nemáme, pražský okruh nemáme, týmy odborníků nemáme, máme jen plakáty na segwaje a slibujeme pandu,“ reagoval na návštěvu Číny zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).

Ten samý pohled je již brzy naskytne návštěvníkům pražské zoo

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.