26. listopadu 2014 19:12, aktualizováno  20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prahu poprvé povede žena. Krnáčová se stala primátorkou

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 30Diskuse
Novou pražskou primátorkou je Adriana Krnáčová z hnutí ANO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novou pražskou primátorkou je Adriana Krnáčová z hnutí ANO | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražskou primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí dalo 33 koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu. Krnáčová je vůbec první ženou v čele hlavního města.

Koalici na magistrátu tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Zastupitelé rovněž zvolili tři náměstky primátorky a zvolí sedm radních.

Odmítla vystoupit a sklidila kritiku

Volbě primátorky předcházela více než hodinová debata, protože Krnáčová odmítla vystoupit, představit se a nastínit program rady. „Mrzí mě, že vám nestojíme ani za to, abyste nám sdělila svůj program,“ řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Novou pražskou primátorkou je Adriana Krnáčová z hnutí ANO
Hlas jí dalo 33 koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesátičlenném...
Náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová 17. listopadu na retro obědě v...
Na Národní třídu v Praze přišla zapálit svíčku i budoucí primátorka hlavního...

Krnáčovou za odmítnutí promluvit kritizovala také zastupitelka ODS a radní Prahy 2 Alexandra Udženija. Podle ní Krnáčová pohrdá zastupiteli. Dosavadní náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) ukázal svou bezpečnostní prověrku a ptal se Krnáčové, zda ji ona a její budoucí radní mají.

Krnáčová promluvila až po svém zvolení. Největším úkolem bude podle ní obnovit důvěru lidí v pražský magistrát. „Chtěla bych, abychom tu za čtyři roky měli moderní, transparentní a přívětivou radnici bez vazeb na temnou minulost,“ dodala.

Náměstky primátorky se podle koaliční dohody stali za ČSSD Petr Dolínek, za Stranu zelených Matěj Stropnický a za ANO Eva Kislingerová. Všichni dostali hlas 33 z 62 přítomných zastupitelů.

Koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice kritizovali ve středu opoziční zastupitelé i za několikahodinovou přestávku v jednání. Začalo podle plánu v 09:00, avšak kvůli zasedání zastupitelů v Praze 4 a 8, která byla ve stejnou dobu, schůzi koaliční zastupitelé až do 18:00 přerušili. Podle Udženiji to bylo nedůstojné.

ČTĚTE TAKÉ:

Zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09) uvedl, že byl zvyklý, že „vyšší bere“, a přerušena tak podle něho měla být zasedání zastupitelstev městských částí. František Švarc (TOP 09) řekl, že od koalice by za to čekal omluvu.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti dostali stejně jako KSČM čtyři křesla.

Krnáčová se zviditelnila jako šéfka Transparency International

 • Datum a místo narození: 26. září 1960 v Bratislavě
 • Vzdělání: vystudovala obor věda o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislava, později získala titul MBA na Univerzitě Vincence z Pauly (DePaul University) v Chicagu, USA
 • Současné povolání: náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu (od března 2014), členka zastupitelstva hlavního města Prahy (od října 2014)
 • Kariéra: po ukončení studia se věnovala organizaci výstav v Československu i v zahraničí, teorii a kritice umění, tlumočení a překladatelství, v letech 1991 až 1995 byla ředitelkou Sorosova centra současného umění v Bratislavě; v polovině 90. let se přestěhovala do ČR, v letech 1995 až 1998 spolumajitelkou a jednatelkou společnosti Makum (komerční galerie); v roce 2000 se stala konzultantkou české pobočky Transparency International, v letech 2001 až 2007 byla její výkonnou ředitelkou; v letech 2007 až 2009 pracovala jako ředitelka komunikace a členka vedení společnosti Johnson&Johnson, s.r.o. a v letech 2009 až 2014 jako jednatelka a majitelka BleuOceanSolutions, s.r.o.
 • Členství a funkce v politických stranách: není členkou žádné politické strany, v letošních komunálních volbách kandidovala jako pražský lídr hnutí ANO
 • Rodina: je rozvedená, má tři děti
 • Ostatní: Je aktivní v řadě charitativních a neziskových organizací, mimo jiné je předsedkyní správní rady České zdravotnické fórum, o.p.s, předsedkyní správní rady Zaostřeno, o.p.s., předsedkyní výboru Zdravé Česko, o.s. a spoluzakladatelkou a členkou výboru Veřejnost proti korupci, o.s.
 • V letech 2011 až 2012 byla členkou poradního výboru (v oblasti potírání korupce) Národní ekonomické rady vlády (NERV) - České občanství má od letošního roku.
ČTK, Lidovky.cz
 • 30Diskuse