Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Krok ochromující celou společnost.‘ Školská asociace nesouhlasí s možným uzavřením 1. stupně základních škol

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Asociace ředitelů základních škol nesouhlasí s možným celostátním uzavřením prvních stupňů škol, o kterém má v pondělí jednat vláda. Podle zástupců asociace by to mohlo ochromit celou společnost a mít vážné následky na vzdělání dětí. Asociace to uvedla v tiskové zprávě, kterou zaslal její viceprezident Jaroslav Jirásko.

O možnosti uzavření základních škol včetně prvního stupně se v posledních dnech mluvilo v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací v Česku. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák v pondělí dopoledne řekl, že na jednání tripartity převládl názor školy uzavřít. Pro děti zdravotníků či policistů by se podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové mohly zřídit spádové školy. Výjimku by měly mít také školky. Rozhodnuto ale zatím není.

Zástupci Asociace ředitelů základních škol připomněli, že vládní představitelé od počátku školního roku ubezpečují školy i veřejnost o tom, že se uzavírání škol bude řešit regionálně s ohledem na místní podmínky a pandemickou situaci a že nebude plošné. „Po zkušenostech z jara vnímáme toto opatření jako krok ochromující celou společnost, v případě delšího trvání s vážnými následky pro úroveň vzdělání dětí,“ napsali ředitelé v tiskové zprávě.

Na rozdíl od předešlých týdnů, kdy ministerstvo školství s asociací různá opatření konzultovalo, podle asociace nyní o možnosti zavření základních škol s řediteli nikdo nejednal. „Asociace ředitelů je připravena jednat o jiných možných variantách, jak pandemickou situaci řešit úpravou docházky žáků do škol,“ uvedli její zástupci.

Na prvním stupni dosud funguje prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu. Podle předsedy asociace Michala Černého by se třeba dalo nastavit střídání výuky tříd ve škole, podobně jako je to ode pondělka na druhém stupni, kde se učí prezenčně polovina dětí a zbytek na dálku. Vláda toto opatření schválila minulý čtvrtek. Příští týden by se třídy ve škole a na dálku měly vystřídat, pokud se do té doby celé školy nezavřou.

Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií nyní střídavá výuka neplatí, musí ale ve třídách nosit roušky. V základních uměleckých školách může být jen individuální výuka. Na výuku on-line už přešly vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky dále platí pro praktickou výuku.

Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 117.000 lidí, necelá polovina z nich se už uzdravila. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko v pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. V nemocnicích je s nákazou přes 2100 lidí. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem 987 osob.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...