17. listopadu 2015 17:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kromě demonstrací i průvod. Prahou prošel Zeman s Krtečkem a Putinem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Satirický karnevalový průvod u Národního divadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satirický karnevalový průvod u Národního divadla. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA K výročí 17. listopadu se konal i satirický karnevalový průvod Sametové posvícení - Loď bláznů. Přibližně stovka jeho účastníků v maskách často reagujících na současné politické dění uctila na Jungmannově náměstí památku obětí pařížského teroristického útoku. Poté se průvod po Karlově mostě vydal zpět na Národní třídu.

V průvodu za zvuků hudby pochodovala řada postav. Nechyběl mezi nimi prezident Miloš Zeman, kterého objímal obří krteček. U symbolického kormidla stál premiér Bohuslav Sobotka, kterého však ohrožovalo chapadlo chobotnice s tváří ministra financí Andreje Babiše.

Na symbolické palubě byl i Miroslav Kalousek s máslem na hlavě, hradní mluvčí Jiří Ovčáček či kardinál Dominik Duka. K exprimátoru Pavlu Bémovi se obracela skupina masek s transparentem s nápisem „drze luxusní Blanka“. A byl tam i ruský prezident Vladimir Putin, kterého doprovázela kolona papírových tanků na hlavách účastníků průvodu.

Lidé 17. listopadu demonstrovali také na Národní třídě.
Lidé demonstrovali 17. listopadu také na Národní třídě.

Těsně před „vyplutím“ muž v masce Švejka přečetl pamflet Loď bláznů. „Namísto lva chrabrého, jenž druhem byl Bruncvíkovi, Král blázen zalíbení našel si v malém krtečkovi. Zvířátko slepé, co pod zemí hrabe si a kutá. Národa má být symbolem - toť ironie krutá,“ napsal mimo jiné autor pamfletu Václav Němec.

„Chceme, aby se 17. listopadu nekonaly jen demonstrace. Humornou formou upozorňujeme na to, co se ve společnosti děje. Ta satira, kterou my používáme, to kreativní vyjádření téma nijak neshazuje, ale umožňuje ho uchopit z jiné stránky. Zároveň přetavuje zlost a frustraci, kterou dlouhodobě zažíváme, v něco radostnějšího,“ řekla před časem hlavní koordinátorka akce a předsedkyně sdružení FÓR_UM Olga Cieslarová.

Sametové posvícení se konalo počtvrté. Pořadatelé se inspirovali tradiční basilejskou akcí Fasnacht. Letos si vybrali loď bláznů. Báseň o plavidle plném lehkovážných šílenců napsal ve středověku Sebastian Brant, na svém obraze loď pak koncem 15. století zachytil Hieronymus Bosch.

Středověký motiv má podle organizátorů průvodu s nadsázkou a humorem vyjádřit bezcílné a pošetilé směřování České republiky.

Spolu s papírovými politiky se na úterní „plavbu“ pražskými ulicemi vypravili obyčejní námořníci, postavy se konvičkou místo hlavy či se šaškovskými čepicemi. Nadační fond proti korupci představil Rajské zlojedské ostrovy, studenti Gymnázia Elišky Krásnohorské zase vyrobili požírače reklamy.

ČTK
  • 10Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!