13. října 2010 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krumlov musí zaplatit pokutu za to, že brání ve stěhování epopeje

Protesty obyvatel Moravského Krumlova dopravázelo stěhování první obrazů Slovanské Epopeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty obyvatel Moravského Krumlova dopravázelo stěhování první obrazů Slovanské Epopeje. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Moravský Krumlov dostal od Okresního soudu ve Znojmě pokutu 80.000 korun za to, že brání Praze ve stěhování Slovanské epopeje. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Znojemský soud už dříve rozhodl, že Praha smí dílo Alfonse Muchy z Krumlova odvést. Krumlovský úřad ale minulý týden stěhování epopeje zakázal, následně obrazy na zámku zapečetil.

Čtěte více

Znojemský soud už dříve rozhodl, že Praha smí dílo Alfonse Muchy z Krumlova odvést. Krumlovský úřad ale minulý týden stěhování epopeje zakázal, následně obrazy na zámku zapečetil.

Podle právních zástupců Prahy soud nařídil výkon svého dřívějšího předběžného opatření. To nařizovalo, že Moravský Krumlov musí Praze vydat epopej na plánovanou výstavu ve Veletržním paláci. Podle právníků nyní soud v odůvodnění uvedl, že soudní ochrana má přednost před správním řízením, které krumlovský úřad vedl a na základě kterého stěhování obrazů zakázal.

Interaktivní prezentace o sporu o Muchovskou epopej

"Soud v odůvodnění dále mimo jiné uvádí, že Moravský Krumlov v realizaci soudního předběžného opatření jednoznačně brání (...) a evidentně neplní povinnost uloženou mu tímto předběžným opatřením soudu," uvedli právníci hlavního města.

Městský úřad Moravský Krumlov se proti sankci podle krumlovského starosty Jaroslava Mokrého (ODS) odvolá. Odvolání má podle něj odkladný účinek a stěhování epopeje bude moci začít až poté, co budou námitky úřadu proti verdiktu projednány.

"V první řadě mu (rozhodnutí) nerozumíme. Řeší vztah Moravského Krumlova a Prahy, který je vyřešený, místo toho, aby vyřešil při mezi částí Muchových potomků a Prahou. My jsme dílo Praze předali, čímž pro nás věc skončila," vysvětlil Mokrý. Moravský Krumlov, tedy jeho politická reprezentace, po předchozím rozhodnutí soudu předal obrazy zástupcům Prahy, čímž je pro něj věc uzavřena. Manipulaci s epopejí pak zakázala státní správa Městského úřadu Moravský Krumlov. Učinila tak na základě požadavku části Muchových potomků.

ČTK, Lidovky.cz

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz