Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krutá lekce na závěr trápení

Česko

Olympijské hry - Basketbalový tým žen v Pekingu zcela vyhořel

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU

Pekingskou noční můru českého basketbalového týmu žen ukončily ve čtvrtfinále Australanky. S Češkami se nemazlily a uštědřily týmu Jana Bobrovského drsnou lekci.

PEKING Nejzajímavější momenty čtvrtfinálového zápasu mezi Českem a Austrálií nabídli o přestávce exhibiční akrobaté, kteří kouzlili s míčem a smečovali do koše. Zápas samotný totiž příliš vzrušení nenabídl. Češky od začátku tahaly proti mistryním světa za výrazně kratší konec a olympijský turnaj pro ně po drtivé porážce 79:46 skončil. „Snažily jsme se. Tohle je asi současná pozice českého basketbalu,“ prohlásila Ivana Večeřová. Austrálie-Česko 79:46 Češky, které se před třemi lety staly mistryněmi Evropy, nakonec obsadily v Pekingu sedmé místo, když od silnějších soupeřek včetně Španělska nebo Číny inkasovaly nepříjemné výprasky. „Bojovaly jsme, ale nešlo to. Ostatní nás mají přečtené. A našim mladým se s námi těžko hraje,“ hledala příčiny porážek devětadvacetiletá Večeřová.

Smráká se snad nad úspěšnou érou českého ženského basketbalu, který jako jediný zastupuje kolektivní sporty už na druhých hrách po sobě? „Ne, tohle ještě není konec,“ prohlásil trenér Jan Bobrovský. „Náš cíl byl postoupit do čtvrtfinále a to jsme splnili. Proti Australankám se zázrak nestal,“ říkal kouč. „Na ty holky byl obrovský tlak a asi už byly po dlouhé sezoně psychicky unavené.“

U týmu působí Bobrovský už devět let. Ale otázce, zda sám nezvažuje odchod od národního výběru, se vyhnul. „Teď je moc brzy po zápase a to je moc složitá otázka,“ prohlásil.

Češky na olympijských hrách totálně vyhořely ve střelbě a úspěšnost získávání bodů z pole byla silně podprůměrná. „Srazil nás nešťastný zápas se Španělskem, který jsme hodně prohráli. To se na nás podepsalo. Už dlouho nepamatuji, že by hráčky hrály tak zbrkle,“ kroutil hlavou Bobrovský.

„Byly jsme moc namotivované,“ nabízela zase vysvětlení Večeřová. Jenže tým právě navenek utkání příliš neprožíval, jako by mu chybělo nadšení a vůle nechat v nejdůležitějších zápasech sezony na palubovce všechny síly. „Už jsme toho hodně vyhrály. Možná nám starším chybí motivace,“ povídala Večeřová.

Jádro týmu, které vedle reprezentace obléká také dres brněnského mistra Gambrinusu, spolu hraje celý rok. „Hráčky už potřebují od sebe oddech,“ připustil trenér Bobrovský. Pochybnosti, zda jeho svěřenkyně měly potřebnou motivaci, rázně odmítl. „To si nemyslím,“ řekl důrazně.

Češky do čtvrtfinále, které je branou k olympijským medailím, postoupily proti představám až ze čtvrté pozice, takže se včera musely popasovat se silnou Austrálií.

A obroučka soupeřek pro ně zůstávala zakletá i v posledním vystoupení pod pěti kruhy. „S tím, jak jsme tady hrály, jsme je porazit nemohly,“ řekla Večeřová.

Austrálie-Česko 79:46 (23:10, 38:17, 61:27) Nejvíce bodů: Jacksonová 17, Snellová 15, Coxová 10, Harrowerová 9 - Večeřová a Machová po 8, Vítečková a Mokrošová po 6, Elhotová a Hejdová po 5.

O autorovi| Martin Prachař, Zpravodaj LN v Číně

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...