Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krvavý masakr ve finské škole

Česko

Dvaadvacetiletý student zastřelil deset lidí v učilišti ve městě Kauhajoki na jihozápadě Finska

KAUHAJOKI/PRAHA Téměř dvouhodinové drama plné strachu a paniky se včera odehrálo ve finském městě Kauhajoki. Ozbrojený muž, který byl později identifikován jako dvaadvacetiletý student Matti Juhani Saari, včera dopoledne vnikl do budovy místního odborného učiliště, zastřelil nejméně deset lidí a několik dalších zranil. Potom se sám střelil do hlavy a později odpoledne v nemocnici zemřel.

Tragédie začala okolo jedenácté hodiny dopolední, tedy v době, kdy se ve škole nacházelo 150 až 200 studentů. Muž v černém s lyžařskou maskou na hlavě a velkou taškou přes rameno podle výpovědí svědků vstoupil do budovy. Krátce nato se ozvaly první výstřely.

„Slyšel jsem zvuk automatické pistole,“ popisoval finské televizní stanici YLE včerejší událost školník Jukka Forsberg. „Viděl jsem několik studentek, které sténaly a naříkaly, jedna z nich se pokusila utéct zadními dveřmi,“ dodal Forsberg, na kterého vrah také zamířil. „Díky bohu mě netrefil, protože jsem při útěku kličkoval. Běžel jsem o život,“ řekl agentuře AFP.

„Nevěděli jsme, co se děje“

Policisté v neprůstřelných vestách na místo přijeli do 10 minut od zahájení střelby, uzavřeli celý areál školy a začali s evakuací osob. „Lidé vybíhali z budovy dvěma směry. Když jsem vyšel ven, už jsem žádnou střelbu neslyšel, jen křik,“ řekl finské tiskové agentuře STT Tapio Varmola, který se zrovna nacházel v budově. Událost se podle něho odehrála během necelých dvou hodin, kdy ve škole vládl zmatek a panika. „Neměli jsme tušení, co se děje. Vše se ukázalo až později,“ citovala Varmolova slova televizní stanice CNN. Na místo údajně začali přijíždět znepokojení rodiče.

Dějištěm tragédie se stala střední odborná škola v patnáctitisícovém městě Kauhajoki na jihozápadě Finska, vzdáleném asi 360 kilometrů od hlavního města Helsinky.

Podle místní policie ve škole na několika místech hořelo, ale přivolaným hasičům se brzy podařilo dostat plameny pod kontrolu. Jak uvedla televizní stanice CNN, hustý kouř, který se ještě dlouho po incidentu valil z budovy, znesnadňoval vyšetřování. Některé zdroje uváděly, že útočník měl na sobě výbušninu. To se však nepotvrdilo.

Drama skončilo, když vrah obrátil zbraň proti sobě. Postřeleného mladíka převezli do nemocnice, kde odpoledne zemřel na vážné zranění hlavy. Střelec byl později identifikován jako student školy Matti Juhani Saari, který se zde druhým rokem učil na kuchaře.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„Zažili jsme tragický den,“ řekl na tiskové konferenci finský předseda vlády Matti Vanhanen. Finská vláda prý na místo tragédie okamžitě vyslala odborníky na pomoc šokovaným studentům, učitelům a příbuzným obětí. „Je to velice, velice depresivní, ještě jsme ani neměli čas vzpamatovat se z případu v Jokele,“ citovala premiérova slova agentura Reuters. Včerejší událost totiž zasáhla Finsko necelý rok poté, co 7. listopadu 2007 osmnáctiletý student Pekka-Eric Auvinen zastřelil na gymnáziu Jokela v jihofinské Tuusule celkem osm lidí včetně ředitelky školy a poté spáchal sebevraždu.

Podle švédského profesora psychiatrie Svena Christiansona brutalita a mediální sledovanost jednoho masakru vyvolává okamžitě reakci a zájem nového potenciálního pachatele. Na tragédii v Kauhajoki reagovali také evropští politici. „Jsme hluboce šokováni zprávou o události,“ citovala agentura AFP dopis, který zaslal finskému premiérovi předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Prosím, přijměte hlubokou soustrast s rodinami obětí a zraněných v tomto děsivém zločinu.“ napsal Barroso.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...