Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krvavý útok teroristů v Indii: 78 mrtvých

Česko

BOMBAJ Nejméně 78 lidí zemřelo a dalších 250 bylo zraněno během ničivé série teroristických útoků, které včera večer otřásly městem Bombaj, hlavním finančním a turistickým centrem Indie.

Incidenty se odehrály na vlakovém nádraží, v luxusních hotelech Tádž Mahal a Oberoi a na dalších místech města. Podle agentury Reuters byly útoky zaměřeny zejména na cizince.

Několik západních turistů drželi teroristé v hotelu Tádž Mahal jako rukojmí. Přestřelky a výbuchy trvaly několik hodin, na místě vládl chaos a policie nemohla do konce tohoto vydání LN situaci dostat pod kontrolu. „Zdá se, že je to teroristický útok, mnoho míst se stalo terčem střelců,“ prohlásil bombajský policista A. K. Šarma v jedné z místních televizí.

Pokračování na straně 6

Krvavý útok teroristů v Indii...

Dokončení ze strany 1

Ozbrojenci prý zaútočili automatickými puškami a granáty na nejméně sedmi místech v jižní části Bombaje. Televize CNN informovala, že terčem útoků se staly restaurace, hotely a nádraží. Podle zpravodajských agentur útočníci udeřili i ve známé bombajské restauraci Leopold, která je vyhledávaným místem zahraničních turistů. Jedna čerpací stanice v centru města byla vyhozena do vzduchu.

Kdo za násilím stojí nebylo během večera známo, ale útočníci se podle všeho zaměřovali především na cizince. „Chtěli kohokoli s britskými nebo americkými pasy,“ řekl indické televizi Rakesh Patel, Brit, který byl očitým svědkem útoků na hotel Tádž Mahal. V Indii byl na služební cestě. „Měli bomby a hledali cizince,“ citovala jeho slova agentura Reuters. „Vyšli z restaurace, mladí kluci, mohlo jim být tak 20 až 25 let. Měli dvě pistole,“ líčil Patel indické televizní stanici. Na záběrech z televizní stanice CNN bylo vidět hořící hotelové haly hotelů Tádž Mahal a Oberoi. „Vstupní hala hotelu Tádž Mahal je v plamenech,“ řekl v televizi policejní mluvčí A. N. Roj kolem osmé hodiny večer. „Snažíme se přijít na to, kolik lidí je uvnitř,“ dodal. Policie obě budovy evakuovala, na místo se sjížděly sanitky a záchranáři, kteří pomáhali raněným lidem. „Slyšel jsem výstřely, byl jsem zrovna s přáteli v kavárně Leopold,“ vyprávěl ze záchranářského nosítka Sourav Mishra, reportér agentury Reuters. „Něco mě zasáhlo, tak jsem vyběhl ven na ulici, mám zranění na ramenou,“ řekl. Dva údajní teroristé se podle CNN schovali v luxusním hotelu Oberoi. Vyšetřování celé události pokračovalo dlouho do noci.

V Indii se za poslední dobu odehrálo několik teroristických útoků. Za většinou z nich stáli islámští radikálové, ale policie v několika případech zadržela také několik hindských extremistů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...