Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kryje inspekce policejní zátaras z lidí? O šetření nehody na D1 rozhodne soud

Česko

  6:00
PRAHA - Policejní zásah, při němž letos v březnu na D1 zahynul mladík a další člověk byl těžce zraněn, bude mít dohru u soudu. Ovšem ne kvůli samotné policejní akci, ale kvůli jejímu vyšetřování. Generální inspekce totiž odmítá zveřejnit, proč jednání policistů posvětila. Od srpna kvůli tomu čelí žalobě kvůli podezření, že kryje nezákonné jednání policistů.

Policie zastavila provoz na dálnici, řidič v plné rychlosti narazil do pomalu jedoucích vozidel. foto: ČTK

Dramatické okamžiky se odehrály 1. března. Sedmnáctiletý mladík ukradl otci vůz Audi, s nímž dojel z Prahy až na 209. kilometr dálnice. Protože otec událost nahlásil, na řidiče se postupně pověsily dvě policejní hlídky. Mladík auto otočil zpět do směru na Prahu a několik desítek kilometrů se s policisty honil, přičemž do jedné jejich posádky narazil.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho úprk tragicky skončil až u Velkého Beranova. Policie tam stopla dopravu, jenže ani to prchajícího nepřimělo zastavit. Snažil se pomalu jedoucí kolonu objet odstavným pruhem, manévr ale nezvládl a narazil do několika aut, z nichž několik začalo hořet. Mladík na místě zemřel, těžce zranil jednoho člověka. Dalších osm lidí záchranáři ošetřili na místě.

Policisté čelili hned po zásahu kritice, jeden ze svědků totiž popsal, že nepomohli zraněnému muži, navíc si prý udělali z lidí živou zátarasu a naivně doufali, že mladík kvůli koloně sám zastaví.

Inspekce den po nehodě vyšetřování uzavřela se závěrem, že zásah byl v pořádku a policisté zákon neporušili. A na svém stanovisku trvala i ve druhé analýze, která vznikla na základě podnětu z půli března. A právě o detaily rozhodnutí se vede spor.

V květnu o ně na základě zákona o svobodném přístupu k informacím inspekci požádala žena, která si nepřeje být jmenována, jenže inspekce její žádost odmítla s vysvětlením, že ve věci není možné vyloučit zahájení trestního řízení.

"V dané situaci není ani ve veřejném zájmu poskytnout komplexní informace k případu formou kopií příslušných záznamů o ukončení věci, neboť tyto obsahují velmi podrobný popis k zjištěným skutečnostem, osobám na věci zúčastněných, vyhodnocení postupu jednotlivých zainteresovaných policistů a v neposlední řadě dokumentují způsob prověřování GIBS," stojí v rozhodnutí, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Podobně mluví i mluvčí inspekce Radka Sandorová. "Žadatelka měla zájem o kopii kompletní závěrečné zprávy šetření týkajícího se použití donucovacích prostředků ze strany policie při zastavení pronásledovaného vozidla na D1. V době podání žádosti nebylo možné vyloučit zahájení trestního řízení, věc byla předložena státnímu zastupitelství a v takovém případě se kvůli možnému narušení řízení informace podávat nemohou," řekla serveru Lidovky.cz.

Jenže podle žadatelky se inspekce pouze vymlouvá a ve skutečnosti kryje nezákonný postup policistů. Spor tak nakonec rozhodne až Městský soud v Praze, kam proti rozhodnutí GIBS a následnému zamítnutí odvolání podala správní žalobu. "Policie je v podezření, že zastavuje vozy živým zátarasem, bez starosti o život či zdraví lidí, kteří stojí v koloně a netuší, zda se na ně řítí vůz. GIBS je v podezření, že takové jednání kryla," píše se mimo jiné v žalobě. Server Lidovky.cz ji v plném znění zveřejňuje v galerii dokumentů. 

Neobstojí ani odkaz inspektorů na možné trestní řízení. "Na jednu stranu uzavřela své šetření s tím, že k žádnému nezákonnému postupu ze strany policie nedošlo, na druhou stranu odmítá poskytnout informace s tvrzením, že možná k něčemu došlo a možná bude věc ještě někdy otevřena. Sama ale danou věc ukončila a dle svého vlastního prohlášení žádné další úkony již neplánuje, nic tedy nebrání poskytnutí informací v souladu s původní žádostí," uvádí obžaloba.

Pokud uspěje, GIBS bude muset do tří dnů o právní moci rozhodnutí soudu výsledky šetření poskytnout. Za jak dlouho by je zveřejnila dobrovolně? "Na to v tuto chvíli nemám odpověď," tvrdí mluvčí Sandorová. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat