Zeman během svého vystoupení řekl, že protiruské sankce nefungují a jsou ztrátové spíše pro EU, než Rusko. Anexi Krymu navíc označil za „fait accompli“, tedy v překladu hotová záležitost, a navrhl i možnost ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Pobouřil tak nejen Kyjev, ale i mezinárodní komunitu.
Absolutně nepřijatelné. Kyjev oficiálně odmítl Zemanovy návrhy na řešení krymské krize |
Americká ambasáda v Praze na Twitteru ve středu ve zjevné reakci na Zemanova slova sdílela fotografii, jíž vyjadřuje podporu celistvé Ukrajině. „Jedná se o ujištění, že USA trvá na svrchované a ucelené Ukrajině,“ upřesnilo tiskové oddělení ambasády pro server Lidovky.cz.
Zeman měl spory s předchozím velvyslancem
Tření mezi Zemanem a americkou ambasádou v Praze nejsou zrovna novinka. Chladné vztahy měl s velvyslancem Baracka Obamy Andrewem Shapirem. V otevřenou rozepři přerostly v dubnu 2015.
Vláda odmítla Zemanovy výroky o Krymu. Selhal v prosazování národních zájmů, míní Bělobrádek |
Schapiro Zemana tehdy kritizoval za to, že se jako jediný prezident země Evropské unie chystal zúčastnit oslav druhé světové války v Rusku - a to v době, kdy ostatní západní státníci akci bojkotovali kvůli ruské anexi Krymu. Zeman Schapirovi následně vzkázal, že má „dveře na Hrad zavřené“.
S novým velvyslancem, wisconsinským podnikatelem a dlouholetým členem Republikánské strany Stephenem Kingem, by měl Zeman podle očekávání analytiků a komentátorů mohl mít lepší vztahy.