11. října 2017 21:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Krym je Ukrajina.‘ Po Zemanově projevu se ozvala americká ambasáda v Praze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 221Diskuse
Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na... | foto: ČTK

PRAHA Den po kontroverzním projevu Miloše Zemana před parlamentním shromážděním Rady Evropy, v němž český prezident promluvil o uznání anexe Krymu, se k věci nepřímo vyjádřila americká ambasáda v Praze. Ta na svém twitterovém účtu zveřejnila grafiku naznačující jednoznačnou podporu ukrajinské celistvosti.

Zeman během svého vystoupení řekl, že protiruské sankce nefungují a jsou ztrátové spíše pro EU, než Rusko. Anexi Krymu navíc označil za „fait accompli“, tedy v překladu hotová záležitost, a navrhl i možnost ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Pobouřil tak nejen Kyjev, ale i mezinárodní komunitu.

Americká ambasáda v Praze na Twitteru ve středu ve zjevné reakci na Zemanova slova sdílela fotografii, jíž vyjadřuje podporu celistvé Ukrajině. „Jedná se o ujištění, že USA trvá na svrchované a ucelené Ukrajině,“ upřesnilo tiskové oddělení ambasády pro server Lidovky.cz.

11.října 2017 v 16:08, příspěvek archivován: 11.října 2017 v 21:40

https://t.co/mhzgoOhifB

Zeman měl spory s předchozím velvyslancem

Tření mezi Zemanem a americkou ambasádou v Praze nejsou zrovna novinka. Chladné vztahy měl s velvyslancem Baracka Obamy Andrewem Shapirem. V otevřenou rozepři přerostly v dubnu 2015.

Schapiro Zemana tehdy kritizoval za to, že se jako jediný prezident země Evropské unie chystal zúčastnit oslav druhé světové války v Rusku - a to v době, kdy ostatní západní státníci akci bojkotovali kvůli ruské anexi Krymu. Zeman Schapirovi následně vzkázal, že má „dveře na Hrad zavřené“.

S novým velvyslancem, wisconsinským podnikatelem a dlouholetým členem Republikánské strany Stephenem Kingem, by měl Zeman podle očekávání analytiků a komentátorů mohl mít lepší vztahy.

proPavlína Procházková
  • 221Diskuse
M. Jelínek Krim je ukrajina !!!! 5:20 18.10.2017
J. Rojšl Máme to ale vola ... 16:06 12.10.2017
Z. Pacers ...a jmenuje se Rojšl. 20:38 12.10.2017
P. Vacek 695 Ne je to Pacers! 23:07 12.10.2017