Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kryptozoologie je cvičištěm fantazie

Česko

Většina záhad má prozaické vysvětlení – často jde o vtip, který se vymkl kontrole.

Populárně-vědecký internetový server LiveScience píše o deseti problémech, které nedovede věda vysvětlit. Zmiňuje se také o záhadách, jako je ohyzdný sněžný muž čili yetti, příšera z jezera Loch-Ness a také Bigfoot – bytost mezi gorilou a velkým předchůdcem člověka, která zanechává velké otisky nohou v severoamerických pralesích.

Bylo by jednoduché odmítnout je všechny svědectvím muže, který si vyrobil velké dřevěné ťapky a Bigfootovy otisky dělal proto, aby se pobavil očekáváním, co z toho bude. Bavil se podobně jako zkušení egyptologové, kteří hieroglyfickým písmem připisovali docela současné nápisy budoucím egyptologickým generacím.

Stejně je možné usmát se nad čarovnými kruhy v obilí, jejichž prapůvod spočívá v nápadu dvou občanů Spojeného království, kteří vypili poněkud víc těžkého piva a měli při ruce provázek s kolíkem.

Existuje činnost, která si říká kryptozoologie. Kryptozoologové hledají živočichy, o nichž se praví, že dávno vymřeli. Ale zrovna tak pátrají po živočiších, obecně řečeno bytostech, které nejsou v taxonomiích, zato žijí v mýtech, legendách a vyprávěních.

Svým způsobem mají tyhle příběhy dávnou tradici. V antických spisech najdete zprávy o mořských hadech, ve středověkých vyprávěních doprovázených obrázky o téměř lidských bytostech skákajících na jedné noze s očima na hrudníku, nepočítám-li jednorožce.

Kryptozoologové vytvořili spolek s názvem Mezinárodní kryptozoologická společnost. Tento obor se dá považovat za cvičiště kritického myšlení, fantazie, iracionality, například slepé víry, dále vtipů, které se vymkly z ruky a začaly si žít vlastním životem.

Jedním z nich je příběh piltdownského člověka. Na jeho základě dokonce vznikaly nové teorie. Piltdownský člověk je falzum, stejně jako otisky zkamenělin, které nešťastnému profesorovi vyráběli studenti jedné německé univerzity tak dlouho, až na „zkamenělině“ přečetl vlastní jméno. Vtip se zvrtnul do profesorovy osobní tragédie.

Podíváte-li se na dlouhý seznam kryptozoologických objevů, zjistíte u jejich většiny: diskreditován nebo nepotvrzen. Včetně ošklivého sněžného muže, lochnesky a Bigfoota. U některých položek je poznámka: vymřel.

Buďme poctiví: komodorský drak existuje, stejně jako existuje pizzly, kříženec polárního medvěda a grizzlyho. Existuje i obrovská chobotnice, byť její chapadla celé míle neměří.

Na druhé straně: lidská fantazie a smysl pro humor nemají meze, podobně jako je nemá lidská stupidita. A vězme: existuje-li domněnka, kterou je možné ověřit, pak patří do vědy. Za předpokladu, že se bude ověřovat sucharskou vědeckou metodou.

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor: