Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KSČM a lidská práva? 'Z jejich pokusu se Česko dodnes vzpamatovává'

Česko

  11:00
PRAHA - Nový programový cíl KSČM - lidská práva - vzbudil vzhledem k historii strany rozpaky. A to i mezi poslanci a senátory. "Doufejme, že tím nemysleli jejich potírání," vtipkuje pro Lidovky.cz například šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Už to jednou zkusili a země se z toho vzpamatovává dodnes," glosuje bývalý šéf obrany Alexandr Vondra (ODS).

KSČM na sobotní uzavřené ideologické konferenci hledala témata, která by chtěla prosazovat v předvolební kampani - VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Komunisté a lidská práva, to je trochu jako kozel zahradníkem, ale uvidíme. Šanci dostanou třeba při hlasování o návrhu o možnosti osvojit si dítě registrovaného partnera," podotýká Viktor Paggio (LIDEM). 

Zájem komunistů o lidská práva není paradoxní, brání se KSČM

"Ano, na konferenci byla řeč o lidských právech," potvrdil pro Lidovky.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "V podstatě šlo o to, že máme pocit, že lidská práva u nás nejsou dostatečně naplňována. Naším cílem jsou především práva sociální a hospodářská, právo na práci, na bydlení, na zdraví, na důstojné stáří."

Dolejš prý zájem o lidská práva od KSČM nepovažuje za paradoxní: "Musím se pozastavit nad tím, proč by to mělo být paradoxní u kohokoliv. Je to cíl, který by měl zajímat všechny. Za druhé je poměrně známá věc, že KSČ má ve svém zrodu i kritiku všeho, co se týkalo nedostatečného zájmu o lidská práva. Dá se u KSČM najít i distance od nedodržování práv - zejména u politické svobody."

Alexandr Vondra ale říká, že komunistická snaha nepřinese nic dobrého. "Už to jednou zkusili a země se z toho vzpamatovává dodnes. Věřím, že lidé jim k tomu už nedají příležitost. Jednou ten experiment komunistů s lidskými právy opravdu stačil. Podruhé už by to republika nemusela přežít."

Negativně se k novému plánu KSČM staví i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Komunisté se vždy prezentovali jako obhájci lidu (lidských práv), ale vždy a všude to končilo diktaturou proletariátu. Název MUKl je od nich (muž určený k likvidaci)," napsal Sobotka.

Okamura: Díky za jejich odvahu

Téma lidských práv zaznělo na neveřejné ideologické konferenci strany v Praze. Komunisté se totiž připravují na rok 2014, kdy lidé budou volit obecní zastupitele a české i evropské poslance. "Opakovaně zaznívalo, že si nesmíme nechat některá témata ukrást, například naplňování lidských práv," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík to považuje za značně ambiciózní cíl, hlavně pokud se přihlédne k historii strany: "Doufejme, že tím nemysleli jejich potírání. Od strany, která v minulosti kriminalizovala odlišné politické a filosofické názory, je to ambiciózní plán."

Naopak senátor Tomio Okamura vidí podobný krok pozitivně. Nezáleží prý na tom, kdo bude právo v naší zemi hájit. Hlavně, že ho hájí. "Za každého, kdo bude mít odvahu hájit oběti zvůle kdekoliv a kdykoliv, velký dík," uvedl.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...