Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM a lidská práva? 'Z jejich pokusu se Česko dodnes vzpamatovává'

Jiří Dolejš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dolejš. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nový programový cíl KSČM - lidská práva - vzbudil vzhledem k historii strany rozpaky. A to i mezi poslanci a senátory. "Doufejme, že tím nemysleli jejich potírání," vtipkuje pro Lidovky.cz například šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Už to jednou zkusili a země se z toho vzpamatovává dodnes," glosuje bývalý šéf obrany Alexandr Vondra (ODS).

KSČM na sobotní uzavřené ideologické konferenci hledala témata, která by chtěla prosazovat v předvolební kampani - VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Komunisté a lidská práva, to je trochu jako kozel zahradníkem, ale uvidíme. Šanci dostanou třeba při hlasování o návrhu o možnosti osvojit si dítě registrovaného partnera," podotýká Viktor Paggio (LIDEM). 

Zájem komunistů o lidská práva není paradoxní, brání se KSČM

"Ano, na konferenci byla řeč o lidských právech," potvrdil pro Lidovky.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "V podstatě šlo o to, že máme pocit, že lidská práva u nás nejsou dostatečně naplňována. Naším cílem jsou především práva sociální a hospodářská, právo na práci, na bydlení, na zdraví, na důstojné stáří."

Dolejš prý zájem o lidská práva od KSČM nepovažuje za paradoxní: "Musím se pozastavit nad tím, proč by to mělo být paradoxní u kohokoliv. Je to cíl, který by měl zajímat všechny. Za druhé je poměrně známá věc, že KSČ má ve svém zrodu i kritiku všeho, co se týkalo nedostatečného zájmu o lidská práva. Dá se u KSČM najít i distance od nedodržování práv - zejména u politické svobody."

Alexandr Vondra ale říká, že komunistická snaha nepřinese nic dobrého. "Už to jednou zkusili a země se z toho vzpamatovává dodnes. Věřím, že lidé jim k tomu už nedají příležitost. Jednou ten experiment komunistů s lidskými právy opravdu stačil. Podruhé už by to republika nemusela přežít."

Negativně se k novému plánu KSČM staví i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Komunisté se vždy prezentovali jako obhájci lidu (lidských práv), ale vždy a všude to končilo diktaturou proletariátu. Název MUKl je od nich (muž určený k likvidaci)," napsal Sobotka.

Okamura: Díky za jejich odvahu

Téma lidských práv zaznělo na neveřejné ideologické konferenci strany v Praze. Komunisté se totiž připravují na rok 2014, kdy lidé budou volit obecní zastupitele a české i evropské poslance. "Opakovaně zaznívalo, že si nesmíme nechat některá témata ukrást, například naplňování lidských práv," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík to považuje za značně ambiciózní cíl, hlavně pokud se přihlédne k historii strany: "Doufejme, že tím nemysleli jejich potírání. Od strany, která v minulosti kriminalizovala odlišné politické a filosofické názory, je to ambiciózní plán."

Naopak senátor Tomio Okamura vidí podobný krok pozitivně. Nezáleží prý na tom, kdo bude právo v naší zemi hájit. Hlavně, že ho hájí. "Za každého, kdo bude mít odvahu hájit oběti zvůle kdekoliv a kdykoliv, velký dík," uvedl.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!