Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM a lidská práva? 'Z jejich pokusu se Česko dodnes vzpamatovává'

Jiří Dolejš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dolejš. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nový programový cíl KSČM - lidská práva - vzbudil vzhledem k historii strany rozpaky. A to i mezi poslanci a senátory. "Doufejme, že tím nemysleli jejich potírání," vtipkuje pro Lidovky.cz například šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Už to jednou zkusili a země se z toho vzpamatovává dodnes," glosuje bývalý šéf obrany Alexandr Vondra (ODS).

KSČM na sobotní uzavřené ideologické konferenci hledala témata, která by chtěla prosazovat v předvolební kampani - VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Komunisté a lidská práva, to je trochu jako kozel zahradníkem, ale uvidíme. Šanci dostanou třeba při hlasování o návrhu o možnosti osvojit si dítě registrovaného partnera," podotýká Viktor Paggio (LIDEM). 

Zájem komunistů o lidská práva není paradoxní, brání se KSČM

"Ano, na konferenci byla řeč o lidských právech," potvrdil pro Lidovky.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "V podstatě šlo o to, že máme pocit, že lidská práva u nás nejsou dostatečně naplňována. Naším cílem jsou především práva sociální a hospodářská, právo na práci, na bydlení, na zdraví, na důstojné stáří."

Dolejš prý zájem o lidská práva od KSČM nepovažuje za paradoxní: "Musím se pozastavit nad tím, proč by to mělo být paradoxní u kohokoliv. Je to cíl, který by měl zajímat všechny. Za druhé je poměrně známá věc, že KSČ má ve svém zrodu i kritiku všeho, co se týkalo nedostatečného zájmu o lidská práva. Dá se u KSČM najít i distance od nedodržování práv - zejména u politické svobody."

Alexandr Vondra ale říká, že komunistická snaha nepřinese nic dobrého. "Už to jednou zkusili a země se z toho vzpamatovává dodnes. Věřím, že lidé jim k tomu už nedají příležitost. Jednou ten experiment komunistů s lidskými právy opravdu stačil. Podruhé už by to republika nemusela přežít."

Negativně se k novému plánu KSČM staví i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Komunisté se vždy prezentovali jako obhájci lidu (lidských práv), ale vždy a všude to končilo diktaturou proletariátu. Název MUKl je od nich (muž určený k likvidaci)," napsal Sobotka.

Okamura: Díky za jejich odvahu

Téma lidských práv zaznělo na neveřejné ideologické konferenci strany v Praze. Komunisté se totiž připravují na rok 2014, kdy lidé budou volit obecní zastupitele a české i evropské poslance. "Opakovaně zaznívalo, že si nesmíme nechat některá témata ukrást, například naplňování lidských práv," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík to považuje za značně ambiciózní cíl, hlavně pokud se přihlédne k historii strany: "Doufejme, že tím nemysleli jejich potírání. Od strany, která v minulosti kriminalizovala odlišné politické a filosofické názory, je to ambiciózní plán."

Naopak senátor Tomio Okamura vidí podobný krok pozitivně. Nezáleží prý na tom, kdo bude právo v naší zemi hájit. Hlavně, že ho hájí. "Za každého, kdo bude mít odvahu hájit oběti zvůle kdekoliv a kdykoliv, velký dík," uvedl.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...