Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. září 2009 22:55, aktualizováno 26. 9 8:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM a TOP 09 byly ochotné za úplatek změnit zákon

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA KSČM a nová strana TOP 09 by byly ochotné za peníze slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora.

Informaci přinesla Mladá fronta Dnes. Obě strany navíc slíbily dárci peněz skrytí jeho identity, čímž by porušily zákon, zjistil test, který trval dva měsíce.

Při testu oslovil člověk, jehož vyslala redakce jako majitele neexistující sítě heren Jackpot, šest parlamentních stran, z nichž pouze zelení ho odmítli rovnou, ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Zmíněný člověk nabízel zástupcům šesti stran milion korun za to, že v parlamentu zabrání přijetí novely, kterou připravuje šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Provozovatelé hazardních her by podle ní museli za každý nový automat zaplatit státu milion korun.

Šustr z TOP 09: Máme stejný zájem
MfD píše, že při testu redakce vůbec neovlivňovala, s kým a jak dlouho se jednání povedou. "Majitel heren" zavolal na stranickou

Poslanec Šustr složil mandát

Poslanec Ladislav Šustr rezignuje na posty ve Sněmovně a dozorčí radě Sazky. Reaguje tak na odhalení, že je za peníze ochoten slíbit ovlivnění zákona ve prospěch sponzora. TOP 09 ho navíc vyškrtla z kandidátky. "Neměl žádné oprávnění jednat za TOP 09," distancuje se od něj Miroslav Kalousek.

ústřednu s nabídkou daru a strany pak určovaly další kroky. Poslanec za TOP 09 Ladislav Šustr ujistil fiktivního majitele heren, že má stejný zájem jako on. "Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojoval za jejich věci," prohlásil. Sliboval rovněž, že promluví s lídrem TOP 09 Miroslavem Kalouskem, aby věděl, že jeho strana bude majiteli kasin do budoucna "povinována". Dolejš zase podle MfD slíbil, že pokud to bude možné, "majiteli herny" s jeho problémem pomohou. "Můžu vám dát do ruky návrh zákona..., říct, my s tím můžeme dělat zhruba toto," řekl.

Komunisté i TOP 09 domnělému majiteli heren poradili, jak jim má milion poslat, aby se neobjevil v oficiálním seznamu dárců.

Jak legalizovat úplatu? Inzercí v Haló novinách
"Nejjednodušší cesta je, aby se tam (v komunistických Haló novinách) objevila inzerce. A tím pádem my můžeme novinám snížit svou dotaci," uvedl.

Později poslal Milota "majiteli herny" návrh smlouvy na inzerci ve stranickém listu. Šustr zase doporučil: "My máme volební agenturu. Uděláte si s nima smlouvu, že bude dělat pro vás reklamu. Oni nám dělají kampaň a oni po mně budou chtít, abych ji zaplatil. Takže by se to zaplatilo, to je nejjednodušší." MfD ve čtvrtek Dolejše i Šustra s jejich výroky natočenými skrytou kamerou konfrontovala. Oba shodně prohlásili, že ve svém chování nevidí žádný problém. Šustr tvrdil, že obstál a choval se docela čestně. To, proč sponzorovi nabízel ukrytí daru v platbách přes reklamní agenturu, vysvětlil slovy: "Já jsem to myslel tak, jak je to správně. Musí to být cestou agentury, která dělá správné fakturace a je to naprosto veřejné." Fiktivní majitel heren ani milion korun by prý jeho rozhodování ohledně loterijního zákona neovlivnili.

Dolejš přiznal, že podobných schůzek s lidmi ze světa hazardu absolvoval v poslední době řadu, nikomu prý však změnu zákona nesliboval.

ODS, KDU-ČSL a ČSSD nabídku odmítly
Své rady figurantovi, jak obejít zákon, aby se neobjevil na listině stranických sponzorů, komentoval takto: "Nevidím v tom žádné skrývání. Jsme rádi, když se (v Haló novinách) objeví více inzerentů." S fiktivním majitelem herny jednali i zástupci ODS, ČSSD a lidovců, ale nakonec na obchod nepřistoupili. Jediná Strana zelených nabídku ihned odmítla. ODS a ČSSD si nabídku sponzora vyslechly, ale posléze ji vedení obou stran odmítla jako příliš rizikovou. Lidovecký tajemník Jiří Stodůlka byl obchodu "milion za změnu zákona" nakloněn, ale zarazil ho šéf lidovců Cyril Svoboda.

Lidovci chtějí loterijní zákon změnit
Nový loterijní zákon chtějí lidovci předložit po volbách. Místopředseda strany David Macek v srpnu oznámil, že v něm chtějí zakázat internetové sázení, veškerou reklamu na hazard a také zřídit fond, do něhož by se část peněz z hazardu odváděla. Rozdělovaly by se pak na prospěšné účely v grantovém řízení. Macek tehdy mimo jiné řekl, že Česko je "kasinem Evropy".

KDU-ČSL chce zároveň bránit povolení sázení přes mobilní telefony, o které už podle Macka některé společnosti usilují. Chce také pravomoc herny a kasina povolovat svěřit výhradně obcím, městům a městským částem.

Samosprávy dnes regulují jen provoz starších výherních automatů, takzvané videoterminály spadají pod ministerstvo financí.

V Praze je víc heren než v celém Německu
Podle půl roku starých statistik je jen v Praze víc heren než v celém Německu a v ČR je jich zřejmě tolik, jako v celé Evropské unii, řekl Macek.

Podle něj prosázeli lidé v ČR v roce 1992 deset miliard korun. O pět let později to bylo 48 miliard, v roce 2006 téměř 100 miliard a loni 129 miliard korun.

Vyšší zdanění hazardních her navrhovala KDU-ČSL neúspěšně i do balíčku úsporných opatření, který dnes schválila Poslanecká sněmovna.

Návrh loterijního zákona nyní zpracovává i ministerstvo financí, v červnu mu jeho věcný záměr vrátila legislativní rada vlády.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!