Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM si uložila informační embargo o podpoře vládě. Až do sobotního hlasování

Vojtěch Filip se chystá na projev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip se chystá na projev. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nejen oficiální stanoviska KSČM, ale také vyjádření jednotlivých funkcionářů ohledně případné podpory Babišově vládě nebudou k dispozici od úterního odpoledne až do sobotní tiskové konference, která by se měla konat po zasedání ústředního výboru strany. Redakci serveru Lidovky.cz to řekla tisková mluvčí strany Helena Grofová.

„Informační embargo se týká všech, od nejvyšších činitelů strany, až po místní funkcionáře,“ vysvětlila Grofová s tím, že stanovisko strany k případné podpoře Babišovy vlády oznámí předseda KSČM Vojtěch Filip ihned po konci zasedání ústředního výboru komunistů.

Embargo vešlo v platnost po údajné nespokojenosti Filipa s jednáním premiéra Babiše, na kterou upozornily Lidové noviny. Předseda komunistů se kvůli tomu sešel i s prezidentem Zeman. „Přijel mu říci, že je na Babiše naštvaný, a že nedrží slovo,“ řekl Lidovým novinám důvěryhodný zdroj ze sněmovny.

„Na rovinu říkám, že o chování Andreje Babiše ústřednímu výboru naší strany nebudu lhát. To bych si v životě nedovolil. Ale znamená to, že taky nemusím získat podporu pro návrh, abychom tolerovali příští vládu,“ prohlásil Filip. Sám prý ještě není rozhodnutý, co doporučí ústřednímu výboru komunistů, zda podpořit ve sněmovně Babišův kabinet anebo ne. Je tak možné, že se tak snaží na Andreje Babiše vyvíjet tlak.

Na otázky, zda bude stanovisko předsedy strany na sobotním zasedání ústředního výboru závazné a zda je porušování dohod vůči KSČM ze strany šéfa hnutí ANO překážkou, členové ústředního výboru nereagovali.

Jejich stanovisko bude přitom pravděpodobně zásadní. „V takovém případě hlasují, jak je zvykem, poslankyně a poslanci jednotně,“ naznačil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v nedělních Událostech České televize, že o podpoře vlády zřejmě rozhodne doporučení ústředního výboru strany.

Komunisté k vládě výhrady již měli

Komunisté jsou pro existenci Babišovy druhé vlády klíčoví, o jejich hlasy se bude zřejmě opírat při hlasování o své důvěře. Premiér příliš nechtěl komentovat, zda KSČM před svým očekávaným víkendovým definitivním rozhodnutím, jestli Babišův kabinet podpoří, nezvyšuje své požadavky. „Já se s panem Filipem určitě setkám a budeme v té výměně názorů pokračovat,“ uvedl Babiš.

KSČM podle něj jednala s ANO o programu a prosadila svých sedm priorit. Měla také v minulosti výhrady vůči ministrům dopravy Danu Ťokovi a zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO), kteří mají ve vládě pokračovat.

Zároveň vyjádřili nespokojenost s jmenováním na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, který podle nich nehájil v europarlamentu zájmy České republiky, když podpořil pro komunisty nepřijatelnou unijní migrační politiku.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...