Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM hrozí ukončením podpory nouzového stavu. Podle Babiše by to byla katastrofa

Předseda KSČM Vojtěch Filip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip | foto: ČTK

PRAHA  Širší vedení komunistů by mělo potvrdit negativní postoj k prodloužení nouzového stavu po 14. únoru a bude se bavit o tom, zda má pokračovat tolerance KSČM k menšinové vládě Andreje Babiše. Podle serveru iDnes.cz už předseda KSČM Vojtěch Filip řekl Babišovi, že s podporou komunistů pro delší nouzový stav spíš počítat nemá.

„Znamenalo by to totální kolaps zdravotního systému a obrovský nárůst úmrtnosti,“ řekl premiér před odletem do Budapešti k variantě, že by nebyl prodloužen nouzový stav. Nemohla by podle něj být v nemocnicích nasazena armáda. „Byla by to katastofa,“ uvedl předseda vlády. Do Budapešti míří za maďarským premiérem Viktorem Orbánem kvůli zkušenostem s ruskou vakcínou Sputnik V. 

„Z informací, které mám, se domnívám, že by nouzový stav být prodloužen neměl. Nejenom proto, že vláda nám lhala, protože jsme si dali podmínky, které šly splnit za dodržení všech opatření a které by ulehčily život lidem v České republice,“ řekla iDNES.cz v pátek ráno před jednáním vedení KSČM místopředsedkyně strany a europoslankyně Kateřina Konečná.

„Volání minimálně po otevření škol je obrovské a já se mu nedivím, protože ty děti rok nechodí do školy a je to problém,“ uvedla Konečná. Podporu nouzový stav ve vedení strany podle ní nezíská.

„Nevidíme důvody k dalšímu prodlužování nouzového stavu,“ řekl už ve středu předseda strany Filip. Podobná nálada převažuje i v poslaneckém klubu.

Také člen krizového štábu, komunistický poslanec Zdeněk Ondráček doporučí širšímu vedení KSČM, které se dnes ráno sešlo v pražské centrále, nepodporovat prodloužení nouzového stavu. Opatření jsou podle něho zbytečná a k ničemu nevedou. Jestliže tato vláda zná jediné opatření, to znamená omezování mobility lidí, tak je to chybné rozhodnutí, řekl novinářům při příchodu na jednání. Na něm budou komunisté posuzovat i toleranci menšinového kabinetu v posledních měsících před sněmovními volbami.

Vojtěch Filip a Zdeněk Ondráček v poslanecké sněmovně.
Předseda KSČM Vojtěch Filip dorazil 3. února 2021 do sídla Úřadu vlády ČR v...

„Katastrofická rétorika vládě v nouzovém stavu nepomůže a pan (ministr Jan) Blatný je také nervózní, protože se pod ním vlastní židle trošku houpe,“ řekl novinářům k přístupu vlády k řešení situace kolem koronaviru poslanec KSČM Jiří Dolejš. I bez nouzového stavu je podle něj zvládnutelné jak další nasazení vojáků v nemocnicích, tak další opatření, která nyní vláda zaštiťuje nouzovým stavem. „Myslím, že to není komplikace, zvládnutelné to je, ale musí se chtít. Spíš to vnímám jako alibismus,“ uvedl. Bez právního rámce nouzového stavu by podle něj opatření mohla fungovat, ale měla by být efektivnější a promyšlenější.

Dolejš kritizoval i nedostatek dat o šíření koronaviru ve školách. „Chybí jakákoliv relevantní data, že školy jsou hlavními šiřiteli nákazy,“ uvedl. Děti, které už se skoro rok učí na dálku, jsou obrovský problém, míní. Stát by se podle něj měl zaměřit na regulaci v oblasti služeb a zefektivnění dopadů opatření. „Ten tlak na vládu je nutný, zatím si vláda, jistá našimi hlasy, tak trošku z ostatních dělala srandu,“ uvedl.

I v případě naplňování toleranční dohody, kterou KSČM uzavřela s vládním hnutím ANO, vidí Dolejš velké mezery. „Důležité bude, jak se shrne jednání u pana prezidenta a premiéra,“ odkázal Dolejš na úterní schůzky lídrů KSČM na Hradě a ve Strakově akademii. Vláda by se podle něj měla chovat seriózně a vypořádat připomínky KSČM. „Ať už je to těch zbývajících pět miliard ve vládních rezervách pro armádu, tak podmínky, které jsme říkali k nouzovému stavu,“ uzavřel.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...